Na czym polega różnica między przeglądem a badaniem technicznym pojazdu?

Przegląd i badanie techniczne pojazdu to zazwyczaj zamiennie stosowane pojęcia. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie zupełnie odmienne czynności, a podstawowa różnica między nimi jest zasadnicza. Badanie techniczne jest obowiązkowym sprawdzeniem sprawności pojazdu i przeprowadzane jest w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jest ono niezbędne, aby auto zostało dopuszczone do ruchu na drogach. Przegląd Okresowy to natomiast zalecana przez producenta wizyta w serwisie samochodowym, która ma na celu okresową wymianę części i skontrolowanie stanu technicznego pojazdu. Jakie są różnice pomiędzy jedną a drugą czynnością?

Badanie techniczne i przegląd okresowy pojazdu – różnice

Badanie techniczne pojazdu ma za zadanie dopuszczenie samochodu do ruchu. To właśnie od pozytywnego przejścia badania technicznego zależy, czy dany pojazd będzie mógł być eksploatowany na drodze publicznej. Zwolnione są z niego samochody, które posiadają fabrycznie nową homologację. Pierwsze badanie dla nich odbywa się po trzech latach od dokonania rejestracji, drugie po dwóch kolejnych latach, a następne nie później niż rok od poprzedniego badania.

Zakres badania technicznego jest szczegółowo określony dla każdego typu pojazdu w polskim prawie. Dla samochodów osobowych są to takie czynności, jak np. identyfikacja pojazdu (numer VIN i zgodność z dowodem rejestracyjnym), sprawdzenie dodatkowego wyposażenia, stanu i poprawności działania (ogumienia, hamulców i innych elementów bezpieczeństwa). Od pozytywnego przejścia badania technicznego zależy dopuszczenie samochodu do ruchu.

Przegląd okresowy pojazdu jest natomiast czynnością, którą określa producent samochodu. Ma na celu wymianę części i płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość przeglądów określana jest indywidualnie dla konkretnego modelu i wersji silnikowej pojazdu. Podstawowy przegląd okresowy obejmuje m.in. wymianę oleju silnikowego i filtru oleju. W zależności od firmy, modelu, wieku oraz przebiegu auta dochodzą również inne czynności sprawdzające oraz wymiany.

Dlaczego badanie techniczne i przegląd to ważne czynności?

Samochody są eksploatowane praktycznie codziennie, a co za tym idzie – ich części szybko się zużywają. Poza tym pojazdy te muszą zapewniać komfort i bezpieczeństwo na drodze. Gwarantują to właśnie badania techniczne i przeglądy okresowe. Umożliwiają sprawdzenie stanu technicznego auta i jego sprawności. Choć odbywają się w innym zakresie, warto pamiętać o przeprowadzaniu ich regularnie.

Jak mówi pracownik firmy Kodo przeprowadzającej okresowe przeglądy i badania techniczne pojazdu: Choć dokonywanie przeglądów okresowych nie jest obowiązkiem, warto pamiętać o ich regularności. Od tego uzależnione jest utrzymanie gwarancji producenta. Na niektóre elementy gwarancja może wynosić nawet do 10 lat. Poprawnie wykonywany serwis samochodów zapewnia, że są mniej awaryjne i mają większą wartość na rynku aut używanych.

Decydując się na przeprowadzenie badania technicznego i przeglądu okresowego, należy wybierać jedynie licencjonowane stacje, które posiadają wymagane atesty i certyfikaty. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny i doświadczeni pracownicy to gwarancja rzetelnej pracy.

śr. ocena 0 / głosów 0