Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Turbosprężarka jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu możliwości silnika samochodowego, bez narażania się na drastyczne koszty. Swoją przystępnością i prostotą podbiła serca kierowców. Jednak jeśli w wyniku nadmiernej eksploatacji, przestanie pełnić swoją funkcję należycie, może okazać się, że koszt wymiany jej na nową wcale nie jest już ekonomiczny. Dlatego najpierw warto spróbować ją naprawić. Sprawdź, jakie kroki przedsięwziąć w tym celu.

Zaniedbania użytkowników są najczęstszym powodem powstawania problemów w turbosprężarką. Profilaktyka obejmuje m.in. regularną wymianę oleju i używanie wyłącznie wysokiej jakości środków konserwujących. Należy również pamiętać, że dużym błędem jest wykorzystywanie pełnej mocy od razu po uruchomieniu silnika.  Aczkolwiek kluczowe pytanie brzmi: co  należy zrobić, gdy – mimo wszystko – turbosprężarka przestanie być sprawna?

Regeneracja alternatywą dla wymiany na nowy model

Najbardziej powszechną formą naprawy turbosprężarek jest tzw. regeneracja.

Aby problem nie powrócił zbyt szybko, należy najpierw usunąć pierwotną przyczynę jego powstania. Dlatego w celu znalezienia jej, najpierw przeprowadza się dokładny przegląd – wyjaśnia ekspert z serwisu Turbo-tech działającego w Łodzi.

Podczas diagnostyki specjalista poszukuje zewnętrznych uszkodzeń mechanicznych i ustala ogólny stan techniczny. Następnie przechodzi do rozbiórki całej konstrukcji urządzenia, w celu dokładnej oceny jego kondycji. Na tym etapie już można stwierdzić, co spowodowało awarię lub pośrednio do niej doprowadziło. Kolejny etap to czynności naprawcze. Należy do nich m.in. oczyszczenie przewodów wlotowych powietrza doładowującego i kolektora wydechowego, wymiana oleju silnikowego oraz przewodów olejowych, łożysk ślizgowych, pierścieni uszczelniających i osadczych. Do montażu urządzenia stosuje się zupełnie nieużywane uszczelki i śruby. Po zamontowaniu turbosprężarki specjalista napełnia olejem silnikowym przewody i turbiny – przed ostatecznym uruchomieniem silnika. Końcowym etapem jest odpowiednie jej wyważenie.

Odnowienie turbosprężarki warto powierzyć profesjonalistom

Efektywnie przeprowadzona regeneracja możliwa jest tylko wtedy, gdy zostanie powierzona specjalistom w tej dziedzinie. Naprawa, a później montaż turbosprężarki wcale nie jest łatwym procesem. Dlatego niezbędna jest fachowa wiedza w tym zakresie oraz wieloletnie doświadczenie. Drugą istotną kwestią jest wykorzystanie wysokiej jakości części zamiennych. Warto wybierać firmy, które do każdego naprawionego urządzenia  dołączają certyfikat  potwierdzający wykonanie usługi. Trzeba dodać, że zregenerowana turbina ma taką samą sprawność, jak zupełnie nowe urządzenie.

śr. ocena 5 / głosów 5