komputerowa diagnostyka samochodu

Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodu?

Każdy, kto powierza swój samochód w ręce mechanika, chce, aby stan pojazdu został dokładnie i wnikliwie zweryfikowany. Czasy, kiedy było to możliwe jedynie po zajrzeniu pod maskę auta, dawno już minęły. Dzisiaj dostępne technologie i nowoczesne urządzenia, a także sama budowa pojazdów pozwalają na przeprowadzenie tak zwanej diagnostyki komputerowej auta. Na czym ona polega?

Komputerowa diagnostyka samochodu – co to takiego?

Diagnostyka komputerowa samochodu jest możliwa dzięki temu, że obecnie niemal wszystkie samochody są wyposażone w komputery pokładowe. To one dają mechanikom możliwość szybkiego zdobycia informacji na temat tego, co zaczęło szwankować w aucie.

W warsztatach samochodowych znajdują się specjalne komputery, do których podpinany jest pojazd. Mają one wbudowane zaawansowane oprogramowanie – jego zadaniem jest zebranie danych na temat stanu auta. Każdy producent samochodów dba o to, aby w komputerze pokładowym znajdowały się informacje na temat parametrów wyjściowych mechanizmu. Dzięki temu mechanik może szybko ocenić, jaki układ odmówił posłuszeństwa.

Taki sposób sprawdzania stanu samochodu jest bardzo skuteczny, a ponadto nie wymaga on zaglądania pod maskę samochodu. Dlatego metoda diagnostyki komputerowej jest tak doceniana przez kierowców i stosowana przez fachowców z warsztatów samochodowych.

Komputerowa diagnostyka samochodu to bardzo szybka procedura. Mimo tego jej przeprowadzanie wymaga dysponowania specjalnie przeznaczonym do tego oprogramowaniem oraz umiejętnościami. Dlatego zadanie takie warto powierzyć warsztatowi, w którym pracują odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Dzięki nim można szybko ocenić pojawienie się usterki i przystąpić do jej likwidowania” – mówi ekspert z serwisu samochodowego BAS w Zabrzu.

Jakie zalety ma komputerowa diagnostyka pojazdów?

Komputerowa diagnostyka jest ceniona za swoją efektowność oraz skuteczność. Jednak stosowanie tej metody ma także inne zalety.

Diagnostyka ta jest o wiele łatwiejsza niż dotychczas wykorzystywane sposoby. Mechanik nie musi prowadzić długich oględzin samochodu i poszukiwać źródła awarii. Pozwala ona także na obiektywną ocenę stanu samochodu, a procedura ta jest całkowicie niezależna od spostrzegawczości fachowca.

Ponadto eliminuje to ryzyko błędnej diagnozy na temat usterki. Poddając auto diagnostyce komputerowej, można mieć także pewność, że dane pochodzące z komputera pokładowego będą rzetelne. Przekłada się to na brak ryzyka związanego z wykonywaniem niepotrzebnych napraw i rozkładaniem samochodu na części.

śr. ocena 0 / głosów 0