Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu?

Dynamiczny postęp technologii doprowadził do sytuacji, w której każdy z obecnie produkowanych samochodów wyposażony jest w szereg elektronicznych systemów. Ich zadaniem jest między innymi poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz optymalizacja ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. Jednocześnie mogą one być wykorzystywane do tak zwanej komputerowej diagnostyki samochodowej. Na czym ona polega?

Komputerowa diagnostyka samochodu – co to takiego?

Współczesne samochody posiadają na swoim wyposażeniu specjalne systemy diagnostyczne, które przy pomocy czujników rozmieszczonych w poszczególnych podzespołach pojazdu zbierają dane na temat ich pracy. Dane te mogą być wykorzystane w celu diagnozowania usterek – właśnie w tym celu wykonuje się diagnostykę komputerową. Na czym ona polega?

– Za pośrednictwem komputera z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem diagnostycznym możemy podłączyć się do komputera pokładowego samochodu i w ten sposób uzyskać dostęp do zebranych przez systemy diagnostyczne danych – mówi przedstawiciel serwisu Auto-Lux – Doświadczony diagnosta może na podstawie tych danych ocenić stan i prawidłowość działania poszczególnych podzespołów. W dużym skrócie polega to na porównaniu uzyskanych danych z danymi domyślnymi, ustalonymi przez producenta samochodu. Jeśli obie wartości – rzeczywista i domyślna – są ze sobą zgodne, oznacza to, że samochód działa poprawnie. Jednak jeśli istnieje między nimi różnica, oznacza to nieprawidłowość działania określonych podzespołów samochodu. Zadaniem diagnosty jest zidentyfikowanie problemu, ustalenie jego przyczyny oraz określenie metody usunięcia go.

Korzyści z diagnostyki komputerowej

Wykonywanie diagnostyki komputerowej to obecnie rutynowa czynność przy przyjmowaniu samochodu do serwisu. Korzyści z niej płynące dotyczą zarówno serwisu wykonującego naprawę, jak i klienta. W jaki sposób? Przede wszystkim analiza danych z systemów diagnostycznych jest dużo prostsze niż wykonanie tradycyjnej diagnozy poprzez oględziny. Diagnosta nie musi nawet zaglądać w głąb samochodu, by stwierdzić, gdzie leży przyczyna problemów – nie musi też dokonywać demontażu elementów samochodu w celu dostania się do głębiej położonych podzespołów. W ten sposób oszczędzamy czas i energię – dopiero po zlokalizowaniu usterki przystępuje się do dalszych etapów pracy. Kolejna zaleta tego rozwiązania to eliminacja ryzyka związanego z uszkodzeniem auta. Dla klienta komputerowa diagnostyka to pewność rzetelnego i uczciwego wskazania problemu – programy diagnostyczne nie mylą się i nie manipulują danymi, raporty z badania są udostępniane klientowi, co stanowi dla niego potwierdzenie, jakie usterki faktycznie wystąpiły w samochodzie.

śr. ocena 5 / głosów 1