Rowery na bagażniku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika rowerowego?

Bagażnik rowerowy jest popularnym wyposażeniem miłośników jazdy na dwóch kółkach. Mogą oni zabierać rower w dalekie podróże i zwiedzać na nim ciekawe miejsca. Na rynku dostępnych jest wielu rodzajów takich platform. Warto wcześniej zapoznać się z ich zaletami i wadami, a także dobrać odpowiedni model do swojego samochodu. Dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze.

Montaż bagażnika rowerowego

Wybór właściwego modelu platformy rowerowej dotyczy przede wszystkim decyzji o sposobie jego montażu. Najprostszą instalację zapewnia uchwyt przeznaczony na klapę bagażnika. Najprostsze wersje wymagają zastosowania ściąganych taśm, które są zakończone ogumowanymi hakami. Zaczepia się je o klapę bagażnika samochodowego. Mogą tu znaleźć zastosowanie również metalowe wysięgniki. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w hatchbackach, sedanach i liftbackach. Ograniczeniem są modele aut, które mają zamontowane koła zapasowe z tyłu. Warto również pamiętać, że cięższe rowery mogą powodować zbyt duże obciążenie dla klapy bagażnika.

Popularnym bagażnikiem rowerowym jest uchwyt na hak. Jest to również uniwersalne rozwiązanie, jednak akcesorium może być montowane tylko w tych samochodach, które zostały wyposażone w hak holowniczy. Platforma ta jest prosta do zainstalowania i mniej obciążająca dla pojazdu. Masa bagażnika oraz ładunku opiera się tylko na haku.

Uchwyt rowerowy montowany na dachu jest najbardziej uniwersalnym sposobem, jednak wymaga dodatkowych elementów. Samochód wyposażony w relingi dachowe musi mieć zamontowane belki poprzeczne. W przypadku braku relingów, konieczne jest ich zamocowanie, co oznacza wywiercenie otworów w dachu samochodu.

Pozostałe, ważne kryteria wyboru bagażnika rowerowego

Bagażnik musi być bezpieczny. Jak wskazują specjaliści firmy LUXBOX, powinien mieć odpowiednie certyfikaty. Warto porównać jakość różnych modeli i opinie o nich. Trzeba również pamiętać, że używanie bagażnika rowerowego może wymagać posiadania trzeciej tablicy rejestracyjnej, odpowiednich świateł i wtyczki. Zapewnią one dobrą widoczność na drodze.

Bagażnik rowerowy powinien być ładowny. Optymalny model ma miejsce na 3-4 rowery, a równocześnie uwzględnia ich łączną wagę. Wiele platform może być rozbudowana z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów. Warto również wybrać model z opcją odchylania oraz składania. Pierwsza zapewni łatwy dostęp do przedmiotów znajdujących się w bagażniku pojazdu. Druga zaś sprawi, że platforma będzie łatwa w przechowywaniu, gdy nie będzie użytkowana.

śr. ocena 5 / głosów 18