opony-samochodowe

Na co zwracać uwagę kupując opony

Choć chciałoby się rzec, że opony jakie są, każdy widzi, niestety sprawa nigdy nie jest tak prosta. Opony różnią się między sobą elementarnie – choćby zastosowaniem zależnym od pory roku. Każdy słyszał o oponach letnich i zimowych, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Mamy do wyboru na przykład opony całoroczne. Do wyboru podstawowego typu dochodzi także cały szereg parametrów, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie opony. Jest ich niemało, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Oczywiście podstawowa wiedza w tym temacie może tylko pomóc.

Rola fachowca przy wyborze opon samochodowych

Nowe, używane, węższe, szersze, całoroczne, letnie, zimowe, z bieżnikiem kierunkowym, z bieżnikiem asymetrycznym… rodzajów opon dostępnych na rynku mamy bardzo wiele, dlatego też laikowi bardzo trudno podejść do kwestii ich wymiany. Zazwyczaj opieramy się na opinii fachowca i zasadniczo nie jest to negatywne zjawisko, o ile natrafimy na prawdziwego specjalistę. Warto w tym celu udać się do serwisu Speedgum, w którym możemy liczyć nie tylko na fachowe, dostosowane do aktualnej sytuacji na rynku wulkanizacyjnym porady, ale także szeroki wybór dostępnych na miejscu opon. Warsztat zajmie się wszystkim od wymiany opon przez ich pompowanie – np. azotem – po ewentualną naprawę, bowiem jej też można w wielu przypadkach z powodzeniem dokonać. Wracając jednak do samej kwestii opon, wielu z nas decyduje się na opony używane. Wprawdzie kuszą one cenę, ale istotne jest przede wszystkim, skąd pochodzą. Powinniśmy unikać opon pochodzących z samochodów po wypadku, ponieważ mogą one zawierać wewnętrzne uszkodzenia, które szybko doprowadzą do poważniejszych awarii.

Opony całoroczne czy sezonowe? Z bieżnikiem kierunkowym czy asymetrycznym?

Jeśli chodzi o opony sezonowe, warto znać podstawową zasadę. Dobre opony całoroczne są znacznie lepsze niż tanie opony sezonowe, jednak renomowane opony sezonowe będą sprawowały się znacznie lepiej. Wiele zależy zatem od naszego budżetu i oczekiwań, ale jedno jest pewne: nie warto inwestować w najtańsze rozwiązania. Jeśli zaś chodzi o opony samochodowe z bieżnikiem kierunkowym i asymetrycznym, to te pierwsze idealnie sprawują się podczas jazdy na wprost. Charakteryzują się przy tym lepszym odprowadzaniem opadów, stabilizując przy tym cały samochód. Bardziej zaawansowane opony z bieżnikiem asymetrycznym są także bardziej przyczepne na zakrętach, zachowując przy tym większość cech opon z bieżnikiem kierunkowym. Są jednak nieco droższe.

śr. ocena 5 / głosów 7