wagi samochodowe

Metody ważenia pojazdów

Wagi przemysłowe, zwłaszcza te do ważenia pojazdów ciężarowych są obecnie standardowym wyposażeniem wielu firm. W takich branżach jak handel, spedycja czy obrót płodami rolnymi zastosowanie wag znacznie przyśpiesza proces przyjmowania towaru, ponieważ jest on ważony jeszcze przed rozładowaniem z naczepy. Jednak wykorzystanie wag samochodowych jest znacznie szersze i nie ogranicza się jedynie do wspomnianych już przykładów.

Gdzie znajdują zastosowanie wagi samochodowe?

Urządzenia do ważenia samochodów znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność szybkiego ustalenia masy pojazdu oraz przewożonego ładunku. Jak wyjaśnia specjalista firmy Precia polska oferującej profesjonalne wagi przemysłowe:

W przedsiębiorstwach, które prowadzą handel surowcami naturalnymi jak żwir, piasek czy węgiel oraz firmach prowadzących skup płodów rolnych zastosowanie wag pozwala na znaczne oszczędności czasu potrzebnego na obsłużenie kontrahentów. Zaawansowane technologicznie wagi przemysłowe gwarantują szybkie i precyzyjne ustalenie masy pojazdu oraz transportowanego ładunku. Prócz handlu i spedycji wagi samochodowe są wykorzystywane do kontrolowania pojazdów ciężarowych poruszających się po drogach publicznych. Dynamiczny rozwój transportu samochodowego poza korzyściami w postaci nowych miejsc pracy ma też swoje ciemne strony. Jedną z nich jest niszczenie infrastruktury drogowej przez przeładowane pojazdy. Skutecznym i łatwym sposobem na kontrolę ciężarówek pod względem przeciążenia jest ważenie ich na trasie. Pozwala to na karanie tych przewoźników, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów regulujących dopuszczalne obciążenia pojazdów korzystających z dróg publicznych.

Rodzaje wag samochodowych

Wybierając wagę samochodową należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym z nich jest przeznaczenie urządzenia. Możemy tu wyróżnić wagi do samochodów osobowych i dostawczych oraz aut ciężarowych. Te pierwsze Mogą ważyć pojazdy o masie do 15 ton, a drugie do ponad 50 ton. Miejsce, w którym waga zostanie zamontowana, to kolejny ważny czynnik przy doborze wagi samochodowej. Firmy prowadzące wyłącznie działalność we własnej siedzibie chętnie wybierają zagłębione lub  najazdowe wagi betonowe. Charakteryzują się one dużą odpornością na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu mogą pracować na wolnym powietrzu. Wśród wag stacjonarnych warto jeszcze wymienić wagi stalowe. To idealne rozwiązanie do takich miejsc jak np. hale magazynowe. Alternatywą dla wag stacjonarnych są wagi mobilne. Znajdują one zastosowanie m.in. w przypadku kontroli przekroczenia dopuszczalnych obciążeń pojazdów poruszających się po drogach publicznych, zwłaszcza na trasach, które nie są wyposażone w systemy ważenia preselektywnego. Sposób dokonywania pomiarów to bardzo istotny parametr wszystkich rodzajów wag, także samochodowych. Prócz wag wyposażonych w mechaniczne układy ważące coraz częściej można spotkać urządzenia, w których zastosowano systemy elektroniczne. Mogą one współpracować z odpowiednim oprogramowaniem do sporządzania raportów i tworzenia statystyk.

śr. ocena 5 / głosów 1