wymiana-oleju

Kiedy należy wymienić olej samochodowy?

W obecnych czasach wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić funkcjonowania bez własnego samochodu. Nic w tym dziwnego – niezaprzeczalnie jest to najwygodniejszy sposób przemieszczania się po mieście. Pamiętajmy jednak, że o pojazd należy odpowiednio dbać – tylko wówczas auto będzie działało sprawnie i bezawaryjnie. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o silnik i regularne wymiany oleju. Kiedy należy wymienić olej samochodowy? Podpowiadamy.

Olej silnikowy ulega starzeniu i traci swoje właściwości fizyczne i chemiczne. Dlatego koniecznie trzeba go wymieniać, aby zapewnić pojazdowi sprawne funkcjonowanie.

Okres przydatności oleju

Nie możemy precyzyjnie określić, jaki jest okres przydatności danego oleju, gdyż jego kondycja zależy od kilku czynników, między innymi od czystości paliwa, stanu silnika, działania systemów oczyszczania spalin oraz od stylu naszej jazdy. Gdy mamy tak zwaną „ciężką nogę”, olej będzie do wymiany nawet już po 10 tys. km, a nie po 20 tys. km, o których wspomina producent.

Lepiej wymieniajmy częściej niż za rzadko.

Nie ulega wątpliwości – olej lepiej wymieniać częściej – krótsze przerwy na pewno nie zaszkodzą. Pamiętajmy natomiast, żeby nigdy nie wydłużać czasu podanego przez producenta w instrukcji obsługi. Warto zaznaczyć tę datę w kalendarzu, aby nie doprowadzić do poruszania się samochodem, w którym olej powinien być wymieniony kilka tygodni wcześniej. Wysokiej klasy oleje znajdziemy w ofercie sklepu Autofab – części i akcesoria samochodowe.

Zbyt długo eksploatowany olej

Jeśli nie zadbamy o wymianę oleju w terminie, ryzykujemy, że straci on swoje właściwości, a tym samym zwiększy ryzyko tarcia między współpracującymi częściami silnika. To z kolei prowadzi do nadmiernego zużycia przede wszystkim łożysk ślizgowych, wałków rozrządu, tłoków, cylindrów, turbosprężarki oraz panewki wału korbowego. Warto także zaznaczyć, że zużyty olej wyróżnia się mniejszą płynnością, dlatego w trakcie zimnego rozruchu silnika wolniej trafia do najbardziej oddalonych części.

Wszystkie oleje samochodowe ulegają starzeniu, dlatego należy zadbać o ich regularną wymianę. Tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nasz samochód będzie działał jak sprawnie naoliwiona maszyna. Dlatego nie bagatelizujmy ważności regularnej wymiany oleju. Pamiętajmy, żeby kierować się nie tylko wskazówkami producenta, ale także własnymi spostrzeżeniami, gdyż potrzeba wymiany oleju zależy również od innych czynników np. od sposobu eksploatacji silnika.

śr. ocena 5 / głosów 6