Jeep Renegade z polskim sercem

Jeep Renegade to najmniejszy spośród obecnie produkowanych modeli marki Jeep w Europie. To także zdecydowanie najchętniej kupowany samochód tej marki w Polsce (1910 zarejestrowanych egzemplarzy w 2018 roku). Polskim kierowcom tym bliższy, że wyposażony w silniki produkowane w rodzimej fabryce FCA Powertrain w Bielsku-Białej.

Renegade rozwija skrzydła

Jeep Renegade to pierwszy samochód Jeep produkowany poza Stanami Zjednoczonymi, we współpracy z  koncernem Fiat (obecnym właścicielem marki). Pojazd zaprezentowany w 2014 roku na genewskich targach motoryzacyjnych szybko zaskarbił sobie sympatię kierowców na Starym Kontynencie. Dziś Renegade to najchętniej kupowany SUV marki Jeep w całej Europie – w 2017 roku przekroczył próg 70 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Ogromna popularność sprawiła, że model doczekał się niewielkiego liftingu. Nowy Jeep Renegade 2019, debiutujący w trakcie salonu samochodowego w Turynie w parku Valentino, odznacza się odświeżonym wyglądem nadwozia oraz modyfikacjami jednostek napędowych. Inny kształt przybrały przednie reflektory oraz zderzak. Zmianami objęto też tylne światła, choć wciąż można w nich dostrzec charakterystyczny motyw litery X.

Z polskiego punktu widzenia, najciekawsze zmiany dotyczą samych silników. Nowy Renegade dysponuje litrową, trzycylindrową jednostką benzynową o mocy 120 KM i momencie obrotowym 190 Nm, a także dwoma wariantami czterocylindrowych silników 1.3 – o mocy 150 i 180 KM oraz momencie obrotowym 270 Nm. Są one produkowane w polskim zakładzie FCA Powertrain w Bielsku-Białej, stanowiącym część koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Silniki Jeep Renegade w zakładzie w Bielsku-Białej

Nowa gama silników Renegade opiera się na modularnej i elastycznej strukturze, czerpiąc garściami z nowoczesnych rozwiązań Grupy FCA, w tym technologii Multiair III połączonej z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowaniem oraz czterema zaworami na cylinder.

Stworzone w ten sposób silniki cechują się niezwykłą dynamiką, zapewniają niskie zużycie paliwa i są przyjazne dla środowiska, spełniając najnowsze wymogi europejskiej normy Euro 6D. Wszystkie wersje wyposażono w filtr cząstek stałych i zaprojektowano w taki sposób, aby w przyszłości mogły łatwo współpracować z elektrycznymi układami napędowymi – zauważa ekspert salonu Edmark Auto z Warszawy, oficjalnego przedstawiciela marki Jeep w Polsce.

Produkowane w Bielsku-Białej nowoczesne silniki z turbodoładowaniem są montowane w nowym modelu Jeepa Renegade MY19, choć docelowo mają być wprowadzone również w innych modelach tej renomowanej marki. Obecne moce produkcyjne nowych silników szacuje się na około 200 tysięcy rocznie. Mają one ulec podwojeniu do końca 2019 roku.

Produkcja silników dla nowych modeli Jeepa to bezsprzeczny sukces fabryki FCA Powertrain Poland, stanowiący dowód jej renomy i uznania w branży. Od momentu powstania zakład wyprodukował ponad 7 milionów silników. Spółka FCA Powertrain Poland to też pierwsza fabryka FCA na świecie, która osiągnęła najwyższy poziom (tzw. Gold Level) w programie World Class Manufacturing, stanowiącym zintegrowaną metodologię zarządzania przedsiębiorstwem i procesem produkcji zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

śr. ocena 5 / głosów 5