Samochód zastępczy z OC sprawcy

Jak wynająć samochód z OC sprawcy zdarzenia?

Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku samochodowym, przysługuje Ci prawo do odszkodowania z OC sprawcy zarówno za uszkodzone auto, jak i za koszty wynajęcia zastępczego pojazdu. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji i w jaki sposób wynająć samochód z OC sprawcy zdarzenia. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule – zapraszamy do czytania.

Kiedy można ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy?

Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty następstw szkody. Takim mianem można określić również koszty wynajmu samochodu zastępczego, ale pod warunkiem, że pojazd jest niezbędny do codziennego funkcjonowania – poszkodowany dojeżdża nim do pracy, codziennie odwozi dzieci do przedszkola/odległej szkoły itp. Taką sytuację traktuje się jako utratę korzyści, których ze względu na zniszczony samochód ubezpieczony nie osiągnie. Ubezpieczyciel może więc odmówić wypłacenia pieniędzy za pokrycie kosztów wynajmu samochodu, jeżeli auto nie było wykorzystywane zbyt często lub jeżeli kierowca posiada drugie, z którego może korzystać na co dzień.

Sposoby na wynajęcie samochodu z OC sprawcy zdarzenia

Wynajem samochodu z OC sprawcy, kiedy rozliczenie odbywa się pomiędzy wypożyczalnią aut a ubezpieczycielem, ogranicza znacznie wszelkie formalności. Jest kilka możliwości, aby tego dokonać. Jedną z nich jest udanie się do wypożyczalni i wynajęcie samochodu samodzielnie, a następnie do ubezpieczyciela – z prośbą o zwrot kosztów. W takiej sytuacji należy oczywiście przedstawić faktury oraz uzasadnić wypłacenie odszkodowania. Warto jednak wcześniej zapoznać się z maksymalnymi wartościami samochodów, jakie można wynająć i otrzymać za nie zwrot kosztów. Takie informacje można uzyskać, kontaktując się z ubezpieczycielem lub zapoznając się z jego stroną internetową.

Drugim sposobem jest bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy. Sprawdza się on w przypadku, gdy poszkodowanego nie stać na bezpośredni wynajem. Ubezpieczyciel kieruje wtedy taką osobę do odpowiedniej wypożyczalni, np. do Ananas-Express Cars Rent. W takim przypadku należy mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i osobisty oraz dane polisy i numer likwidacji szkody, a także korespondencję z ubezpieczycielem.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy auta, do którego wlicza się zarówno wszystkie czynności naprawcze, jak i oczekiwanie na: przystąpienie do naprawy, kosztorys oraz zamówione części. Może się jednak zdarzyć, że samochód został na tyle uszkodzony, że jego naprawa będzie bezsensowna. W takim przypadku koszty wynajmu obejmują okres od dnia, w którym wydarzył się wypadek, do dnia otrzymania odszkodowania przez kierowcę.

śr. ocena 0 / głosów 0