Jak skutecznie pozbyć się plam z dywaników samochodowych?

Dywaniki samochodowe codziennie narażone są na powstawanie trudnych do usunięcia plam. Mogą to być plamy z błota, rozlanych napojów, a nawet smarów czy olejów, które przeniesiemy na podeszwach butów z parkingu. Dywaniki gumowe są łatwiejsze w czyszczeniu, nie są jednak tak eleganckie jak dywaniki welurowe, które z kolei łatwiej się brudzą. Przedstawiamy jednak skuteczne metody na pozbycie się plam z dywaników.

Podczas wizyty na myjni często korzystamy ze znajdującego się tam odkurzacza, aby choć w części usunąć zabrudzenia z dywaników. Jest to jednak działanie powierzchowne, a w celu usunięcia trudnych plam należy zastosować inne rozwiązania.

Tradycyjne pranie na mokro

Dywaniki gumowe bez problemu możemy myć wodą. Stosunkowo łatwo usunąć z nich zabrudzenia oraz plamy, ponieważ możemy umyć je myjką ciśnieniową podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Dobrym pomysłem w przypadku intensywnych plam jest umycie ich dwukrotnie, raz z pomocą piany, drugi raz z wykorzystaniem czystej wody – dzięki temu na dywanikach nie pozostaną smugi.

Możemy również wyczyścić je samodzielnie w domu, jednak należy pamiętać o użyciu odpowiedniego środka czyszczącego. Nie powinien być to płyn do mycia naczyń – wpływa negatywnie na stan gumy, powodując, że staje się matowa. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rozcieńczonego szamponu samochodowego.

Dywaniki welurowe również można prać na mokro. Należy jednak zapewnić im odpowiedni czas schnięcia. Do wyboru mamy różnego rodzaju preparaty nadające się do prania tapicerek. W pierwszej kolejności dywaniki trzepiemy i odkurzamy, aby pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń. Następnie nakładamy preparat czyszczący zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku trudnych plam, na przykład z oleju, może być konieczne użycie odplamiacza. Jest to jednak sposób ryzykowny, może bowiem doprowadzić do odbarwień lub uszkodzenia materiału. Jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób usunąć trudne plamy – możemy oddać dywaniki w ręce ekspertów. Kompleksowym czyszczeniem wnętrza samochodu zajmuje się między innymi myjnia Estyma.

Czyszczenie parowe

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się plam z welurowych dywaników samochodowych jest czyszczenie parą. Gorąca para usuwa nawet najmocniejsze zabrudzenia oraz nie spowoduje odbarwień materiału. Dodatkowo skraca się czas schnięcia czyszczonej powierzchni. Zaletą czyszczenia parowego jest również pozbycie się mikroorganizmów, co pozwala także na usunięcie zapachów. Po praniu parowym materiałowe dywaniki samochodowe będą wyglądały jak nowe – bez plam, bez nieprzyjemnego zapachu.

śr. ocena 5 / głosów 5