jak powstają znaki drogowe

Jak powstają znaki drogowe?

Istnieje podstawowy podział znaków na poziome i pionowe. O ile te pierwsze nie są zbyt skomplikowane w produkcji, tak tworzenie znaków pionowych jest już bardziej złożonym procesem godnym zainteresowania. Poprawność ich wykonania jest bardzo ważną kwestią, bo jak wiadomo znaki drogowe mają ogromny wpływ na organizowanie przestrzeni publicznej tak, aby poruszanie się było bezpieczne i czytelne dla wszystkich użytkowników.

Każdy znak musi być certyfikowany. Podstawą dopuszczenia go do sprzedaży, jest Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych, następnie producent ma obowiązek zadbać o Deklarację Właściwości Użytkowych.

Z czego składa się znak drogowy i jak wyglądają jego etapy produkcji?

Lico i podkład to podstawowe elementy oznakowań pionowych. W pierwszym etapie produkcji wykrawany jest właściwy kształt i wielkość znaku z metalowej blachy, który później należy wypolerować oraz wyrównać przy krawędziach. Niektóre firmy używają specjalnych, podwójnie zaginanych i malowanych proszkowo blach ocynkowanych, które można znaleźć na przykład w ofercie Vera-Via. Symbol umieszczany na znaku drogowym tworzony jest za pomocą nowoczesnych narzędzi druku a następnie trwale mocowany.

Stopień odblaskowości

Ważnym aspektem jest oczywiście czytelność znaków drogowych w czasie jazdy. By wzmocnić dostrzegalność, konieczne jest nałożenie odblaskowej folii. Odblaskowość jest uwarunkowana przepisami prawnymi, jednak bez wątpienia trzecia generacja tego produktu, dzięki doskonałym właściwościom odblaskowym, zapewnia najlepszą widoczność nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych – a to zazwyczaj najbardziej pożądany i najbezpieczniejszy rezultat.

Produkcja znaków drogowych- niedoceniana specjalizacja

Bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po różnego rodzaju drogach jest sprawą nadrzędną. W dużym stopniu odpowiadają za nie oczywiście znaki drogowe, dlatego tak ważne jest wykonywanie ich z dokładnością o każdy szczegół, wedle obowiązujących przepisów prawa. Konieczne jest wykorzystywanie do ich produkcji tylko materiałów najwyższej jakości, tak, by w każdej sytuacji były stabilne i zawsze widoczne dla użytkowników dróg. Niedopracowanie któregokolwiek z elementów może skutkować chaosem na drogach, a nawet tragedią. To wszystko pokazuje jak bardzo odpowiedzialne zadania wykonują ludzie trudniący się w tym fachu.

śr. ocena 5 / głosów 1