wypożyczalnia samochodów

Jak działają wypożyczalnie samochodów?

Istnieje wiele sytuacji, które wymuszają na nas wypożyczenie samochodu. Może to być wyjazd w miejsce, gdzie nie dociera komunikacja międzymiastowa lub zostawienie swojego auta u mechanika. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajem pojazdu, powinniśmy dowiedzieć się, jak działają takie wypożyczalnie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy.

Rodzaje samochodów i umów

Wypożyczalnie samochodowe oferują różne modele pojazdów. Na wakacje z rodziną możemy wziąć coś pakownego, na spotkanie biznesowe sprawdzi się auto ekskluzywne, natomiast do jeżdżenia po mieście wystarczy mały i tani samochód. Ceny uzależnione są od wielu czynników. Im lepsza marka i wyższy model, tym więcej za niego zapłacimy. Umowy na wynajem samochodów można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. W pierwszym przypadku płacimy za dobę, dlatego jest to rozwiązanie dobre na pilne jedno- lub kilkudniowe wyjazdy. Długoterminowy wynajem aut przeważnie dopasowywany jest pod klienta. To doskonała opcja dla firm i osób indywidualnych, których nie stać na swój samochód, a potrzebują sprawnego i dobrze wyglądającego środka transportu.

Czy to się opłaca?

Można spotkać się z różnymi opiniami dotyczącymi wynajmu samochodów. Obliczenie, czy jest to rzeczywiście opłacalne, pozostaje kwestią indywidualną. Należy dokładnie przeczytać warunki umowy. Mogą znaleźć się w niej informacje na temat limitu kilometrów, polityki paliwowej, ubezpieczenia, zasad odbioru i zwrotu pojazdu czy innych punktów, które wpłyną na wysokość usługi. Dlatego przed wybraniem samochodu pod względem jakości i ceny trzeba także dowiedzieć się o wszelkich obowiązujących opłatach. Cenę może także podwyższyć dodatkowe wyposażenie, np. nawigacja, ładowarka czy fotelik dziecięcy, jednak nie wszystkie firmy stosują taką politykę.

A co z kosztami eksploatacyjnymi?

Wypożyczalnia samochodów musi dbać o bezpieczeństwo swoich klientów oraz komfort jazdy, dlatego pojazdy są regularnie serwisowane. Klient nie jest zobowiązany do przeprowadzania żadnych napraw i kontroli eksploatacyjnych nawet w przypadku wynajmu długoterminowego. To na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek przeprowadzania kontroli, serwisowania, wymiany opon i opłacania ubezpieczenia. Ekspert z firmy Baltic Cars w Gdańsku dodaje: Wypożyczalnia samochodów to nie  tylko pojazdy, ale również obsługa. Osoby niezdecydowane mogą liczyć na pomoc w wyborze auta dostosowanego do określonych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 1