Wypożyczalnie samochodów

Jak działają wypożyczalnie samochodów?

Wypożyczalnie samochodowe zyskują uznanie coraz większej rzeszy klientów. Jednak wciąż wiele osób nie wie, w jaki sposób one działają i co dokładnie oferują. Jakie auta oferują wypożyczalnie samochodów i jakie zasady obowiązują w przypadku długoterminowego wynajmu pojazdów? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert. Dowiedz się więcej i przekonaj się, czy usługa wynajmu jest odpowiednia również dla Ciebie

Jakie dokumenty trzeba przedstawić?

Jeśli decydujesz się na długoterminowy wynajem samochodu, musisz przedstawić wynajmującemu do wglądu konkretne dokumenty. Najczęściej są to:

  • dowód tożsamości wydany w kraju zamieszkania,
  • prawo jazdy (także prawa jazdy międzynarodowe).

Jak widać, kwestie formalne nie są zbyt skomplikowane. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wiele firm oferujących długoterminowy wynajem auta wskazuje na konkretny wiek najemcy (średnio 25 lat) lub na minimalny okres posiadania prawa jazdy (minimum 3-5 lat).

Jakie modele aut oferują wypożyczalnie?

Dobrej klasy wypożyczalnie oferują wyłącznie samochody w nienagannym stanie technicznym i wizualnym. Można wynająć auto z silnikiem od 1,0 do nawet 2,0. Wyposażenie uzależnione jest oczywiście od ceny. Bardzo często zdarza się, że poszczególne modele pojazdów mają automatyczną skrzynię biegów, czujniki parkowania, podgrzewane fotele itd. Warto zapoznać się z całą ofertą i cennikiem, gdyż z reguły jest on bardzo zróżnicowany.

Ubezpieczenie a wynajem auta

Samochody w wypożyczalniach są objęte podstawowym ubezpieczeniem OC, a także – dodatkowo – AC i ASSISTANCE.

Jednak trzeba brać pod uwagę sytuacje, których ubezpieczenie AC nie obejmuje. Jak objaśnia ekspert z firmy Best-Rent: „Ubezpieczenie nie działa, gdy zdarzenie drogowe zostało wywołane przez osobę nieuprawnioną do kierowania pojazdem lub jeśli było ono skutkiem niedbalstwa kierującego. Jest wyłączone także wtedy, gdy najemca nie zastosował się do regulaminu wewnętrznego wypożyczalni i w związku z tym użytkował pojazd w sposób niewłaściwy. Co ważne, ubezpieczyciel nie pokrywa również kosztów szkód elementów, które nie są stałe, czyli opon, kołpaków itd.

O tym wszystkim musisz pamiętać, jeśli chcesz uniknąć wydatków związanych
z ewentualnymi szkodami lub niefortunnymi zdarzeniami drogowymi.

Kiedy trzeba dopłacać do wynajmu auta?

Wypożyczalnie mają prawo narzucać dodatkowe opłaty związane z przekroczeniem limitu kilometrów. Miesięczny limit kilometrowy w wypożyczalni wynosi około 2 500 km. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, należy spodziewać się dopłaty do ceny wynajmu samochodu. Średnio koszt takiej dopłaty wynosi ok. 0,25 zł brutto/km.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wynajmowany pojazd nigdy nie może być podnajęty lub odstąpiony innej osobie do używania bez uprzedniej pisemnej zgody wypożyczalni. Zabrania się również wykorzystywania wypożyczanego pojazdu do celów zarobkowych (np. do odpłatnego przewożenia osób i rzeczy) oraz do holowania.

Przy zawarciu umowy najmu samochodu, jako najemca, zobowiązujesz się do zapłaty z góry kwoty wynajmu na określony okres (zawarty w umowie). We własnym zakresie musisz zadbać o:

  • paliwo,
  • kontrolować odpowiedni poziom oleju i płynu chłodzącego,
  • płyn do spryskiwaczy.

Samodzielnie musisz również kontrolować poziom ciśnienia w oponach oraz regularnie sprawdzać stan oświetlenia i ogumienia. Koszt ogumienia i jego wymiany jest wliczony w koszt wynajmu.

śr. ocena 5 / głosów 1