Jak działają wagi samochodowe?

Ważenie jest czynnością, która pozwala na precyzyjne określenie masy pojedynczego przedmiotu, osoby, a nawet całego ładunku. Wykorzystuje się ją w wielu okolicznościach – np. na potrzeby transportu drogowego, precyzyjnego dozowania składników w procesie technologicznym, czy też w celach handlowych. Do kontroli masy służą wagi, wśród których znajdują się te w wersji samochodowej.

Waga samochodowa nie tylko do ważenia pojazdu

Przeznaczenie wag jest ogólnie znane, dlatego nie trzeba wyjaśniać ich roli. Różnorodność konstrukcji oraz szeroki zakres ich możliwości sprawiają, że na urządzeniach tego typu można odważać zarówno miligramy, jak i tony. Dlatego znajdują one zastosowanie praktycznie wszędzie, począwszy od laboratoriów i aptek, przez sklepy ogólnospożywcze, po transport drogowy. W tym ostatnim istotną rolę pełni waga samochodowa, która umożliwia zważenie całego pojazdu wraz z jego zawartością. Zastosowanie takiego urządzenia w transporcie towarów ma znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dostarcza też podstawowej informacji o zawartości naczepy, która jest niezbędna np. podczas przeprowadzania kontroli celnej. Znając masę pustego pojazdu wpisaną do jego dokumentacji, można precyzyjnie określić, ile waży ładunek. To skuteczna metoda nadzorowania, czy część towaru nie została wyładowana po drodze.

Jak jest zbudowana waga samochodowa? 

Wagi samochodowe są produkowane przez wiele firm, dlatego mają też różnorodną konstrukcję. Do jej podstawowych elementów zaliczają się czujnik tensometryczny i mierniki wagowe. Zadaniem tych dwóch elementów jest konwertowanie wartości elektrycznej na konkretną masę i odwrotnie – przekształcanie masy na wartość elektryczną. Waga jest też wyposażona w uszczelki, które zabezpieczają czujniki przez zanieczyszczeniami. Błoto, piasek, woda czy inne substancje mogłyby wpływać na dokładność pomiaru.

Urządzenia, które produkuje firma P.P.U.H. WAGA to zarówno modele stacjonarne, montowane w wyznaczonym miejscu na stałe, jak i modele mobilne. Różnią się między sobą długością, zakresem ważenia oraz zestawieniem pomostów. Mogą być osadzone na wytrzymałych elementach prefabrykowanych lub na stałych fundamentach. Te drugie są dostępne w wersji najazdowej i zagłębionej.

Jak działa waga samochodowa?

Zasada działania wagi samochodowej różni się nieco od tej, na jakiej opiera się praca doskonale znanych modeli szalkowych czy mechanicznych wag łazienkowych. Trudno byłoby przecież stworzyć ramię, które uniesie TIR-a z naczepą i ładunkiem. Aby uprościć proces ważenia, w modelach samochodowych wykorzystuje się elektryczność. W celu dokonania pomiaru należy wjechać samochodem na platformę wagi i na chwilę go zatrzymać. Czujniki tensometryczne odczytują wartość masy i generują prąd o odpowiednim napięciu. Te dane są z kolei odczytywane przez miernik wagowy, który przekształca je w wartość masy i wyświetla odpowiednią informację. Dane mogą być odwzorowane na wyświetlaczu lub przeniesione do komputera. Z wagą samochodową mogą współpracować różne urządzenia dodatkowe. Są to m.in.: szlabany, wyświetlacze wielkogabarytowe, czytniki kart, komputery, fotokomórki, drukarki itp.

śr. ocena 5 / głosów 5