Jak działają skupy aut? 

Zakup używanego samochodu to jedna z najchętniej wybieranych przez Polaków opcji. W tym przypadku dostępnych jest kilka możliwości, na które można się zdecydować – zakup od osoby prywatnej, z komisu samochodowego lub ze skupu. To ostatnie rozwiązanie staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze. W jednym miejscu można nie tylko kupić nowe auto, ale także sprzedaż swój stary samochód. Jak dokładnie działa skup aut?

Czy komis samochodowy i skup działają tak samo?

Na rynku działają zarówno komisy samochodowe, jak i skupy pojazdów. Zasady funkcjonowanie obydwu są do siebie zbliżone, jednak są pewne kluczowe różnice:

  • decydując się na sprzedaż samochodu w komisie, właściciel musi czekać, aż znajdzie się kupiec; dopiero wtedy transakcja jest finalizowana i otrzymuje on pieniądze,
  • skup aut działa zdecydowanie lepiej z punktu widzenia klienta – pieniądze wypłacane są natychmiast, ponieważ bezpośrednim nabywcą jest skup, a nie kolejna osoba.

W jaki sposób można sprzedać swój samochód w skupie?

Chcąc sprzedaż swój samochód w skupie aut, należy przede wszystkim zgłosić się do wybranej placówki. Na miejscu pracownicy sprawdzają wszelkie dokumenty, a także stan techniczny pojazdu. Po wykonaniu takiej analizy samochód jest wyceniany i klient albo decyduje się na sprzedaż, albo rezygnuje, jeżeli cena go nie satysfakcjonuje. Jeżeli wycena przebiega po myśli właściciela, to spisywana jest umowa kupna-sprzedaży. Zazwyczaj taka wizyta to od kilkudziesięciu minut do godziny. Jak podkreśla specjalista z firmy Skup Samochodów za Gotówkę Mateusz Caban:

Klient może wybrać metodę płatności. Gotówka wypłacana jest na miejscu lub wykonywany jest przelew bankowy. Ta druga opcja sprawdza się zwłaszcza w przypadku nowszych samochodów, których wartość jest wyższa – dodaje.

Czy w skupie można sprzedać każdy samochód?

Skup aut w przeciwieństwie do komisu samochodowego przyjmuje pojazdy w różnym stanie. Bardzo często zdarza się, że są to egzemplarze z usterkami – nawet tymi widocznymi. Klientowi wówczas oferowana jest niższa cena. Dlaczego tak się dzieje? Każde z przyjmowanych przez skup aut może zostać wyremontowane i przeznaczone na sprzedaż po wyższej cenie. Takie placówki zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają się na naprawie samochodów i robią to po tak zwanych kosztach. Jeżeli któryś z pojazdów nie nadaje się do renowacji, to można odzyskać z niego części, które następnie zostaną wykorzystane do naprawy innych pojazdów.

Działalność skupów aut jest tak naprawdę korzystna zarówno dla ich właścicieli, jak i dla klientów, którzy decydują się na sprzedaż. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie tym osobom, którym zależy na czasie i chcą jak najszybciej dokonać transakcji, aby otrzymać gotówkę. W ten sposób można zdecydowanie przyspieszyć chociażby zakup nowego samochodu. Korzyści wynikające dla obydwu stron sprawiają, że popularność skupów aut z roku na rok rośnie i coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości sprzedaży pojazdu.

śr. ocena 8.3 / głosów 3