Jak dbać o instalację gazową w samochodzie?

Wielu kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie ze względu na niższe koszty eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że instalacja LPG w aucie to nie tylko oszczędności, ale również obowiązek dbałości o wiele elementów istotnych dla prawidłowego działania wszystkich układów pojazdu. Podpowiadamy, jak dbać o instalację gazową, aby okazała się dobrym wyborem, a nie źródłem dodatkowych zmartwień.

Regularne kontrole

Najistotniejsza w dbaniu o instalację gazową w samochodzie jest regularność. Tylko systematycznie wykonywane czynności związane z kontrolowaniem stanu instalacji mogą gwarantować zachowanie jej w dobrym stanie. Coroczne badania w Stacji Kontroli Pojazdów mogą nie wychwycić wielu usterek dotyczących instalacji gazowej. Dlatego ważne jest przeprowadzanie dodatkowych przeglądów w firmach specjalizujących się w instalacjach LPG. Aby dokładnie sprawdzić każdy element, auto musi zostać podłączone do komputera diagnostycznego wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do obsługi konkretnego typu instalacji gazowej.

Ekspert z firmy ALEX podkreśla:

Dzięki przeprowadzaniu regularnych kontroli instalacji LPG można uniknąć wielu usterek i związanych z nimi kosztownych napraw. Dodatkowo jazda samochodem ze sprawną instalacją gazową jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również bezpieczniejsza i korzystniejsza dla środowiska.

Na co warto zwrócić uwagę?

W samochodzie z instalacją gazową powinno się dwa razy częściej wymieniać świece oraz przewody wysokiego napięcia. Trzeba także zwrócić uwagę na prawidłowe działanie filtrów fazy ciekłej i lotnej, które najlepiej wymieniać co 10 – 15 tysięcy kilometrów. Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę są listwa wtryskowa i reduktor, w którym może popsuć się na przykład membrana.

Co więcej, właściciel auta z instalacją gazową powinien również pamiętać o zgłoszeniu się do warsztatu, kiedy tylko zauważy pewne charakterystyczne objawy takie jak:

  • spadanie poziomu płynu chłodniczego w zbiorniku poniżej minimum,
  • przegrzewanie się silnika,
  • szarpanie lub gaśnięcie pojazdu,
  • niedziałający wskaźnik poziomu gazu,
  • wyczuwalny zapach gazu w aucie,
  • niedziałające ogrzewanie.

Odpowiednia jakość gazu

Aby odpowiednio dbać o instalację gazową w samochodzie, należy również zwracać uwagę na wybór rekomendowanych i sprawdzonych stacji paliw. Niska jakość tankowanego gazu może wpływać negatywnie na pracę całej instalacji i powodować pogorszenie parametrów silnika. Zaoszczędzenie na opłacie za gaz może skutkować wysokimi kosztami naprawy auta w przyszłości.

śr. ocena 0 / głosów 0