LPG

Jak dobrać instalację gazową do samochodu?

Instalacja gazowa w samochodzie to znakomity sposób na obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem auta. Istnieje kilka rodzajów instalacji gazowej, warto jednak wiedzieć, że nie każda z nich będzie nadawała się do wszystkich rodzajów aut. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup i montaż wybranej instalacji, powinniśmy sprawdzić, czy będzie ona odpowiednia dla naszego auta. Jak to zrobić?

 Zanim zdecydujesz się na konkretną instalację gazową, odwiedź mechanika

Wielu z nas ulega pokusie i przeglądając ogłoszenia instalacji gazowych, daje się namówić na montaż danego jej rodzaju, myśląc, że będzie ona najtańsza w użytkowaniu. Warto jednak wiedzieć, że wybór instalacji gazowej powinien być zawsze poprzedzony wizytą w dobrym warsztacie, oceną naszego auta przez mechanika, który na podstawie przeglądu dokona wyboru najlepszej dla naszego samochodu instalacji. Takim przeglądem zajmuje się przykładowo warszawski Security Car System.

Instalacja gazowa powinna być bowiem dobrana nie tylko na podstawie modelu oraz rodzaju silnika naszego auta. Jej wybór uzależniony być powinien także od sposobu eksploatacji samochodu. Na przykład, dla aut użytkowanych w trudnych warunkach, często poruszających się po autostradach czy drogach szybkiego ruchu, instalacja LPG powinna zawierać najwyższej jakości komponenty, które będą znacznie wolniej zużywały się w czasie. Pamiętajmy bowiem, że tylko prawidłowo wybrana i zainstalowana instalacja gazowa zagwarantuje nam zarówno oszczędności, jak i bezpieczeństwo podczas jej długiego użytkowania.

Dobór instalacji gazowej w zależności od rodzaju silnika

Dobry mechanik, który zna się na swojej pracy, podczas wizyty w warsztacie wyjaśni nam także, dlaczego dana instalacja będzie dla nas odpowiednia. Niektóre samochody, zwłaszcza modele wyposażone w nieco słabsze silniki, wymagają bowiem montażu wyższej jakości instalacji, która jest także niestety droższa w zakupie. Jej wybór będzie jednak odpowiedni, gdyż tylko taka instalacja zapewni silnikowi naszego auta odpowiednie parametry pracy. W efekcie silnik nie będzie nadmiernie obciążony, a sama instalacja będzie wydajniejsza oraz posłuży nam zdecydowanie dłużej. Nie powinniśmy się więc zawsze kierować oszczędnościami, ale pamiętać, że za instalację gazową płacimy tylko raz, a posłuży nam ona przez wiele lat. Warto więc ten wybór dobrze przemyśleć, wziąć pod uwagę sugestie mechanika oraz wybrać taką instalację gazową, która będzie bezpieczna, wytrzymała oraz dobrze dopasowana do wymagań naszego samochodu.

śr. ocena 5 / głosów 4