pompa wspomagania

Do czego służy pompa wspomagania?

Pompa wspomagania jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego auta. Należy do tzw. układu kierowniczego, który składa się z wielu różnych podzespołów. Taki element niestety często ulega usterkom, dlatego warto jak najszybciej reagować na wszelkie wyczuwalne podczas prowadzenia samochodu zmiany. Poznaj wykorzystanie pompy wspomagania i dowiedz się o najczęstszych jej usterkach.

Pompa wspomagania – najważniejsze informacje

Pompa wspomagania umożliwia kręcenie kierownicą, a tym samym skręcanie kół. To dzięki temu podzespołowi wykonywanie manewrów jest tak niewymagające i proste. Obecnie spotyka się najczęściej wspomaganie elektryczne. W niektórych pojazdach można także znaleźć pompy hydrauliczne czy pneumatyczne (stosowane zwłaszcza w przypadku ciężarówek i aut dostawczych).

Pompa wspomagania wpływa nie tylko na komfort prowadzenia, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Prowadzenie auta ze zniszczonym podzespołem może prowadzić także do innych awarii, co wiąże się przede wszystkim z wysokimi kosztami naprawy. Usterek można uniknąć dzięki regularnej regeneracji komponentu. Warto również pamiętać o wymianie płynu w układzie kierowniczym po przejechaniu 60 000 km. Dzięki temu pompa będzie działała sprawniej.

Kiedy dzieje się coś z układem kierowniczym kierowca jest o tym powiadamiany przez żółtą kontrolkę świecącą się na tablicy rozdzielczej. Taki komunikat może oznaczać zmniejszoną wydajność pompy wspomagania. Kiedy ulega ona usterce, można oddać ją do regeneracji lub wymienić na nową – wszystko zależy tak naprawdę od poziomu uszkodzenia.

Jakie są najczęstsze usterki pomp wspomagania?

Do najczęstszych usterek pomp wspomagania należą przede wszystkim:

  • głośna praca,
  • uszkodzone łożysko,
  • brak wspomagania,
  • uszkodzona komora,
  • wyłamanie łopatki Vickersa,
  • zatarcie (brak płynu w układzie wspomagania).

Większość z wymienionych usterek podchodzi pod gwarancję. Gwarancją nie są objęte głównie koszty transportu, demontażu, montażu oraz wady fabryczne części metalowych. Pompy wspomagania podczas regeneracji powinny być poddawane testom na szczelność. Sprawdza się także ich wydajność oraz ciśnienie. Najwyższą jakość i staranność wykonania zapewnia w tym przypadku firma SKRAW-MET. Dodatkowo oferuje ona najlepsze jakościowo komponenty od znanych producentów.

Pompa wspomagania jest podzespołem układu kierowniczego, który wpływa na wygodę kierowania. Ze względu na bezpieczeństwo jazdy warto raz na jakiś czas poddać ją regeneracji. Czynność tę należy zlecić rekomendowanej firmie z doświadczeniem.

śr. ocena 0 / głosów 0