przeglad-klimatyzacji

Dlaczego warto regularnie wykonywać przeglądy klimatyzacji samochodowej?

Regularne serwisowanie klimatyzacji sprawi, że powietrze w samochodzie będzie czyste i wolne od zarazków. Właściciel pojazdu nie powinien zaniedbywać serwisu, żeby w przyszłości nie przyczyniło się to do powstania większych usterek. Sprawna klimatyzacja przede wszystkim znacznie poprawia komfort jazdy, bowiem w upalnie dni schładza wnętrze auta, natomiast zimą zapobiega parowaniu szyb.

Niedziałająca klimatyzacja pogarsza jakość powietrza

Nagrzane w samochodzie powietrze chłodzi się w ten sposób że krąży wewnątrz systemu układu chłodzącego. Jak tłumaczy specjalista z autoryzowanego serwisu Gastal:

Na jego uszkodzenie wpływają wysokie i niskie temperatury, a także zmiany ciśnienia. Zaniedbanie serwisu może skończyć się wyciekiem gazu. Wtedy nie tylko schładzanie przestaje działać. Pojawia się także ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji.

Niedziałająca klimatyzacja to także zagrożenie dla zdrowia, bowiem kierowca i pasażerowie narażeni są na wdychanie powietrza skażonego niebezpiecznymi bakteriami, które powstają w kanałach nawiewu czy na parowniku.

Jak się serwisuje klimatyzację?

Podczas serwisu sprawdza się temperaturę, a następnie szczelność przewodów w układzie klimatyzacji. Następnie wprowadzany jest czynnik UV, dzięki któremu można wykryć wszelkie powstające ubytki. Od tego zależą dalsze czynności. Jeżeli nie ma żadnych niepokojących oznak, można osuszyć układ, wymienić olej, czynnik chłodzący oraz filtry przeciwpyłkowe. Na koniec całość układu jest odgrzybiana. Klimatyzacja samochodowa nie tylko zmniejsza temperaturę powietrza, ale także oczyszcza je z pyłków, drobnoustrojów i kurzu. Mogą się one gromadzić w zakamarkach urządzenia, a w przypadku ich nadmiaru istnieje ryzyko, że staną się przyczyną alergii. Dzięki regularnym przeglądom klimatyzacja pozostanie bezpieczna dla zdrowia.

Powodem nieprzyjemnego zapachu są grzyby

Komfort przy zepsutej klimatyzacji może także odbić się nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z otworów wentylacyjnych. Wilgoć w połączeniu z zanieczyszczeniami, powoduje powstanie niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii. Wydobywający się z otworów zapach pleśni oznacza, że wewnątrz grzyby rozwinęły się na dobre. Do odgrzybiania klimatyzacji można użyć preparatów chemicznych, jednak nie są one w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Czyszczenie klimatyzacji w sposób mechaniczny, powoduje wprowadzenie do układu preparatu, który eliminuje grzybnię i drobnoustroje. Bardziej jednak skuteczne jest czyszczenie parownika, jak również ozonowanie.

śr. ocena 5 / głosów 5