Dlaczego należy wykonywać okresowe przeglądy klimatyzacji samochodowej?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez klimatyzacji w samochodzie. Temperatury latem potrafią nieźle dać się we znaki. O ile przy długiej trasie można się jakoś ratować otwieraniem okien, o tyle jazda po mieście byłaby udręką. Do tego częste stanie w korkach. Temperatura wewnątrz samochodu przekracza wtedy granicę nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa dla zdrowia.

Klimatyzacja jest jednak kolejnym z układów w samochodzie, o który trzeba się zatroszczyć. Jej nieprawidłowego działania nie porównujemy może z usterkami silnika czy układu hamulcowego, jednak dbać o nią powinniśmy z podobną starannością.

Zdrowie pasażerów

O tym fakcie słyszeli na pewno wszyscy. W klimatyzacji mogą pojawić się grzyby i pleśń.  Dlatego bardzo ważne jest, żeby co pewien czas ją dezynfekować. Niedopilnowanie tego może się skończyć podrażnieniem, a nawet chorobami płuc.

Prawidłowe działanie

Po to mamy klimatyzację w samochodzie, żeby sprawnie i efektywnie chłodziła wnętrze. Żeby tak się działo, musimy ją co jakiś czas napełniać gazem, odgrzybiać, sprawdzić szczelność układu gazami technicznymi i dokonać naprawy ewentualnych usterek. Jak z badaniami lekarskimi, warto to robić okresowo. Nie czekajmy, aż coś przestanie działać kompletnie. Im wcześniej zostanie wykryta mała usterka, tym mniej szkód wyrządzi.

Oszczędność

A to się oczywiście przekłada na kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za naprawę. Układ klimatyzacyjny do prawidłowego działania potrzebuje harmonijnego współdziałania czynnika chłodzącego (gazu) i zmieszanego z nim oleju. Bez czynnika chłodzącego to nie będzie cyrkulacji oleju, który dociera również do sprężarki. A to z kolei prowadzi do jej zatarcia i pojawienia się duże kosztów naprawy.

Spytaliśmy o konieczność okresowych przeglądów klimatyzacji w stacji kontroli pojazdów KROS.

Samochody są bardzo skomplikowane, a na polskich drogach nie mają łatwego życia. Aby pojazd pozostawał w jak najlepszym stanie, należy regularnie kontrolować jego stan i eliminować usterki. Przeglądy okresowe warto wykonywać także poza obowiązkowymi przeglądami rejestracyjnymi.

Na pewno dobrze jest udać się do takiej stacji, kiedy planujemy dłuższą podróż, na przykład przed wyjazdem na wczasy. W podróży powinniśmy cieszyć się wypoczynkiem, a nie w panice szukać najbliższego warsztatu samochodowego. Unikajmy niepotrzebnych stresów, a jazda sprawnym samochodem da nam poczucie bezpieczeństwa i wysoki komfort podróży.

śr. ocena 5 / głosów 5