naprawa autobus

Części zamienne do autobusów. W które z nich warto się zaopatrzyć?

Autobusy, podobnie jak wszystkie inne samochody – niezależnie od tego, czy osobowe, czy ciężarowe – od czasu do czasu wymagają naprawy. Warto wtedy wiedzieć, jakie części zamienne wybrać. Na rynku dostępne są zarówno nowe, jak i używane komponenty. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, jakie części autobusowe są najczęściej wymieniane.

Części nowe czy używane – które wybrać?

Części autobusowe wraz z upływem czasu ulegają zużyciu. Jest to naturalna kolej rzeczy, której nie można uniknąć. Podczas regularnych przeglądów sprawdzany jest stan techniczny pojazdów oraz w razie potrzeby wymieniane są zużyte podzespoły. Na tym etapie warto wiedzieć, które elementy wybrać. Można zdecydować się na nowe części zamiennie, które są droższe, ale wytrzymują dłuższy czas. Można także postawić na używane i zregenerowane zamienniki – w tym przypadku należy jednak liczyć się z koniecznością ich szybszej wymiany w przyszłości.

Jak podkreśla specjalista z firmy  AT Truck: Wybór części autobusowych powinien być w dużej mierze uzależniony od indywidualnego użycia pojazdu. Jeżeli jest on eksploatowany niemal cały czas, to zdecydowanie lepiej wybrać nowe komponenty.
W przypadku, kiedy autobus wykorzystywany jest od czasu do czasu, można spróbować wymienić części na używane, zregenerowane zamienniki. Ten drugi wybór będzie zdecydowanie tańszy. Cena jednak nie powinna być ostatecznym czynnikiem wpływającym na tego rodzaju wybory
– dodaje.

Jakie części zazwyczaj wymieniane są w autobusach?

Podobnie jak we wszystkich innych pojazdach w autobusach najczęściej wymieniane są elementy układu hamulcowego, wśród których znajdują się przede wszystkim:

  • klocki hamulcowe,
  • tarcze hamulcowe.

To jednak nie jedyne części, które ulegają szybkiemu zużyciu. Wśród innych bardzo często wymieniane są także sprzęgła czy skrzynie biegów – zwłaszcza jeżeli z jednego pojazdu korzysta kilku kierowców, a każdy z nich ma inny styl jazdy. Do podstawowych elementów, które są często wymieniane, należą także wszelkiego rodzaju filtry: oleju, powietrza czy paliwa. Są to bardzo ważne elementy, których stan należy regularnie kontrolować w celu zadbania o odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim pasażerów.

Czy cena ma znaczenie przy wyborze?

Części zamiennie do autobusów nie należą do najtańszych, dlatego podczas wyboru poszczególnych elementów właściciele pojazdów dużą wagę mogą przykładać do ich ceny. Ta niestety nie zawsze idzie w parze z jakością. Oznacza to, że droższe zamienniki wcale nie muszę być lepsze. Wyznacznikiem powinny być w tym przypadku opinie klientów, którzy korzystali z usług profesjonalistów oferujących zamienniki lub certyfikaty jakości wybieranych produktów. Przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z tymi kwestiami. Odpowiedni dostawca części zamiennych to gwarancja dobrej jakości elementów autobusowych na wiele lat użytkowania. Tym samym otrzymuje się również bezpieczeństwo, które jest najważniejsze.

śr. ocena 5 / głosów 1