Plandeki

Co warto wiedzieć o naprawie plandek?

Naprawa plandek to usługi bardzo często oferowane przez producentów i sprzedawców tych towarów. Do najczęściej używanych, a przez to i naprawianych plandek należą: plandeki na samochodach TIR, plandeki magazynowe, materiały do plandek o różnej grubości, płachty zabezpieczające, przykrycia na piaskownice, namioty handlowe, nieduże stelaże plandekowe oraz plandeki ogrodowe.

Plandeki mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie do zabezpieczenia obiektów w stanie surowym, w transporcie samochodowym (tiry, przyczepy), w branży spożywczej – ochrona palet z produktami wrażliwymi. Również w ogrodnictwie przy zabezpieczaniu roślin czy po prostu jako osłona basenu lub mebli ogrodowych. Oczywiście ulegają one czasami uszkodzeniom, dlatego warto wiedzieć coś na temat usług naprawy plandek.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń plandek

Usługi naprawy dotyczą głównie rozcięcia plandek. Za uszkodzenia najczęściej odpowiadają gałęzie drzew lub źle zabezpieczony ładunek. Za mniej więcej połowę uszkodzeń odpowiadają złodzieje celowo rozcinający plandeki, dotyczy to zwłaszcza plandek samochodowych. Część z nich, zarówno samochodowe, jak i budowlane ulegają uszkodzeniu podczas wypadków. Dużo uszkodzeń spowodowanych jest też z winy właścicieli przez niewłaściwe ich użytkowanie. Plandeka jest w eksploatacji około 8-9 lat. Warunki atmosferyczne jak słońce, woda, mróz oraz naprężenia przyczyniają się do jej zużycia. Takich naturalnie zużytych plandek ze względu na technologie ich naprawy już nie opłaca się reperować.

Kto i jak naprawia plandeki?

Firmy takie jak np. Erka z Gdańska zajmujące się naprawą plandek posiadają odpowiedni profesjonalny sprzęt. Do zestawu potrzebnych narzędzi należy zgrzewarka, różnego rodzaju zakuwaki i wycinaki, nożyce do plandek, preparat do czyszczenia, wałki dociskowe oraz sztywna deska na podkład do zgrzewania, okucia i inne akcesoria. Bardzo przydatna w wielu przypadkach jest także kilkumetrowa drabina. Rozdarcia, uszczerbki i dziury w plandekach naprawiane są szybko i skutecznie, tak żeby w krótkim czasie plandeka z powrotem mogła trafić do użytku. Do typowych usług naprawy plandek należy: sklejanie rozdarć poprzez zgrzewanie na gorąco lub sklejenie odpowiednim klejem czy taśmą naprawczą, wymiana oczek i końcówek linki celnej, pasków celnych lub wymiana różnych akcesoriów do plandek.

Naprawa plandek odbywa się nie tylko w profesjonalnym serwisie, ale wiele firm oferuje również dojazd. Naprawa możliwa jest na miejscu u klienta lub nawet w przypadku plandek samochodowych część profesjonalnych firm oferuje pogotowie techniczne, gdzie usługa może być wykonana na parkingu przy drodze, gdzie doszło do uszkodzenia.

śr. ocena 5 / głosów 1