Złomowanie aut

Co się dzieje z autem oddawanym na skup?

W skupach aut można sprzedać każdy samochód niezależnie, czy jest używany, czy niesprawny. Na samej transakcji i otrzymaniu gotówki nie kończy się jednak historia pojazdu. Kierowcy mają dwie możliwości – zezłomować samochód albo go wyrejestrować. Obie te czynności wiążą się z dużą ilością formalności i dokumentów do wypełnienia. Co więc dzieje się z samochodem po sprzedaży na skupie i jak wygląda proces jego utylizacji?

Jak wygląda wyrejestrowanie pojazdu?

Aby wyrejestrować pojazd, trzeba mieć ku temu podstawy i wywiązać się z wielu formalności. Samochodu można się pozbyć wyłącznie, jeśli został przekazany do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. O wyrejestrowaniu może również zadecydować kradzież pojazdu lub jego kasacja poza granicami kraju, a także udokumentowana, trwała i zupełna utrata posiadania samochodu albo wycofanie auta z obrotu.

Jak mówi pracownik z firmy Skup Samochodów za Gotówkę Mateusz Caban: Proces wyrejestrowania jest dość skomplikowany i wiąże się z wieloma formalnościami. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na złomowanie pojazdu, które jest zdecydowanie prostsze.

Na czym polega złomowanie samochodu?

Kiedy samochód przestaje być sprawny a jego naprawa przewyższa koszty zakupu, warto oddać go do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów. Uprzednio należy się jednak upewnić, że punkt działa legalnie i legitymuje się odpowiednim zezwoleniem od marszałka województwa.

Do punktu demontażu należy zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Niezbędny będzie również dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub inny dokument, który potwierdzi dane umieszczone w dowodzie rejestracyjnym. Samochód musi także posiadać numer VIN lub numer podwozia, czy ramy.

W stacjach demontażu można dokonać unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Następnie otrzymuje się oświadczenie o unieważnieniu oraz zaświadczenie, które potwierdza zezłomowanie pojazdu. Dokument wydaje się w trzech egzemplarzach: dla właściciela pojazdu, właściciela stacji demontażu i dla wydziału komunikacji.

W dalszej kolejności dotychczasowy właściciel samochodu musi udać się do wydziału komunikacji, gdzie składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kierowca ma na to 30 dni, jednak nie warto odkładać tej decyzji na ostatnią chwilę.

Fakt, że pojazd został zezłomowany należy również zgłosić do ubezpieczalni, aby nie został naliczony nowy okres składki OC. Przy okazji można dostać także zwrot z niewykorzystanej części składki od dnia zezłomowania do końca okresu ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o zwrot gotówki ze złomowania, to jest on zależny od wagi samochodu. Zazwyczaj właściciel dostaje od 300 do 800 zł. Jeśli jednak auto będzie lżejsze niż 90% nowego pojazdu, to stacja demontażu może pobrać dodatkową opłatę w wysokości nie większej niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

śr. ocena 0 / głosów 0