Znaczenie kwasów tłuszczowych w żywieniu zwierząt

Tłuszcz postrzegany jest jako negatywny składnik diety i przypisuje się mu wiele chorób. Tymczasem tłuszcz to najlepszy związek energetyczny spośród wszystkich składników żywnościowych. Umożliwia absorpcję rozpuszczalnych w nim witamin oraz innych związków biologicznych, które są hydrofobowe. Tłuszcz ma znaczenie zarówno dla diety człowieka, jak i zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, które są roślinożerne.

Chemiczna charakterystyka tłuszczu

Tłuszcz, inaczej lipidy, to pojęcie bardzo szerokie i można go klasyfikować na różne sposoby. Ze względu na stan skupienia tłuszcze dzielimy na ciekłe i stałe. Na podstawie budowy chemicznej – na proste i złożone. Proste tłuszcze to estry wyższych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Mamy mono-, di- i triacyloglicerole. W tłuszczach złożonych występują nie tylko kwasy tłuszczowe i glicerol, ale także aminy, cukry, a nawet alkohole. Nie jest łatwo sklasyfikować te związki, dlatego mówiąc o wpływie na dietę i zdrowie, zwykle koncentrujemy się na konkretnych rodzajach tłuszczów – na przykład olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej z nasion soi. Ten ostatni jest bardzo istotny w diecie zwierząt hodowlanych, ponieważ dodaje się go do mieszanek paszy, by wzbogacić ją o tłuszcz.

Poziom białka i tłuszczu

Omówmy ten temat na przykładzie krów hodowlanych. Białko i tłuszcz ma oczywiście duży wpływ na zdrowie zwierząt, ale także na to, ile krowa będzie dawała mleka i jakiej będzie ono jakości. Jeśli na przykład zależy nam, aby poziom białka w mleku był wyższy, powinniśmy zwiększyć ilość białka w diecie. Należy jednak robić to z umiarem i pamiętać o tym, że trzeba zwierzęciu dostarczyć optymalną ilość energii. Bez niej produkcja mleka będzie mniej wydajna. Energię możemy dostarczać właśnie za pomocą mieszanek kwasów tłuszczowych, które dodatkowo sprawiają, że pasza jest dla zwierzęcia lepsza. Pasza dla krów bez dodatku tłuszczu bywa za bardzo sypka, sucha. Pyli się i negatywnie wpływa na płuca zwierząt. Na rynku dostępne są gotowe produkty, które można po prostu samodzielnie dodawać do przygotowywanych mieszanek. Stosują je także producenci gotowych pasz. Producent tłuszczy paszowych FeedOil na przykład ma w swojej ofercie koncentraty tłuszczowe, które są mieszanką kwasów tłuszczowych, olejów i tłuszczów roślinnych.

śr. ocena 6 / głosów 5