Znaczenie cieniowania szklarni w sezonie letnim

Choć bardzo dużo roślin do prawidłowego rozwoju potrzebuje światła słonecznego, to jego nadmiar może być bardzo szkodliwy. Szczególnie dotyczy to roślin szklarniowych. Dla ich ochrony w sezonie letnim stosuje się środki cieniujące szklarnie.

Czym jest cieniowanie i w jakim celu się je stosuje?

Cieniowanie to – jak można się łatwo domyślić – zabieg, mający na celu zmniejszenie dopływu światła słonecznego do szklarni i tym samym ograniczenie wzrostu temperatury powietrza oraz powierzchni gruntu. Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura jest dla roślin tak samo niekorzystna, jak chłód, prowadzi bowiem do wysuszania tkanek. Dodatkowo cieniowanie ma na celu ograniczenie ilości promieniowania UV podczas słonecznych dni, które może prowadzić do poparzeń roślin. Istnieją dwa sposoby cieniowania szklarni: montaż specjalnego systemu cieniującego lub pokrywanie zewnętrznych ścian szklarni mieszankami cieniującymi.

Systemy cieniujące

To sterowanie elektroniczne kurtyny, które montuje się na szklarniach. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szeroki wybór możliwości wpływania na warunki panujące w szklarni, między innymi poprzez dobór odpowiednich materiałów cieniujących oraz dostosowanie parametrów systemu do warunków zewnętrznych, np. zachmurzenia. Cena jest relatywnie wysoka jednak korzyści i oszczędności a co za tym idzie zwrot z inwestycji jest tak szybki, że dzisiejsze ogrodnictwo szklarniowe bez kurtyn nie ma racji bytu. Np. w uprawie kwiatów w bardzo małych szklarniach typu 600m2 kurtyna jest czymś normalnym i niezbędnym i dostępnym nie tylko dla największych.

Preparaty cieniujące

Znacznie powszechniej niż systemy cieniujące stosuje się tak zwane cieniówki, czyli substancje, którymi pokrywa się dach szklarni. Tradycyjnie wielu hodowców wykorzystuje w tym charakterze mieszankę wapna z kredą lub rozwodnionej gliny. Jest to rozwiązanie tanie, lecz niestety bardzo mało skuteczne. Mieszanki takie łatwo zmywają się pod wpływem deszczu i pozostawiają brudne szkło. Znacznie lepszym rozwiązaniem są specjalne preparaty, takie jak La Blanche czy Wit Vast

Są to specjalistyczne mieszanki, stosowane na całym świecie już od blisko 80 lat – wyjaśnia przedstawiciel z firmy LC Hortigroup, specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań cieniowania szklarni – Ich zalety to przede wszystkim odporność na warunki pogodowe, przez co wystarczy je nałożyć raz, na początku sezonu. Preparaty nie zmywają się pod wpływem deszczu, co oznacza ogromną oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Ponadto są one całkowicie bezpieczne dla roślin oraz konstrukcji szklarni, nie wchodzą bowiem w żadne reakcje z metalem czy gumą. Pod koniec sezonu letniego wykonaną z nich powłokę można z łatwością usunąć mechanicznie lub przy użyciu słabych roztworów z kwasem.

 

 

śr. ocena 5 / głosów 3