Zestawy kołowe. Przegląd rozwiązań

Koła to elementy zapewniające mobilność wielu przedmiotom. Stosuje się je nie tylko w pojazdach, ale także w meblach, maszynach, koszach czy rusztowaniach. Poszczególne rodzaje zestawów kołowych różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz budową. Wszystkie z nich składają się z koła, obudowy oraz mocowania. Czym charakteryzują się poszczególne zestawy i jakie rozwiązania można zastosować?

Budowa zestawu kołowego

Jak już wspomniano, zestawy kołowe to systemy złożone z trzech głównych części, czyli koła, jego obudowy oraz mocowania. W zależności od przeznaczenia takiego zestawu, w jego skład może wchodzić obudowa stała lub skrętna. Całość połączona jest z maszyną, pojazdem czy meblem za pomocą mocowania. Do najpopularniejszych z nich należą mocowania tulejowe, płytkowe oraz w postaci trzpienia litego okrągłego. Poszczególne rodzaje różnią się także materiałem, z którego zostały wyprodukowane.

Każdy rodzaj zestawu kołowego ma także dostosowany do użytkownika system hamulcowy oraz typ blokad. Samo koło natomiast, składa się z bieżnika, korpusu i łożyska.

Zestawy kołowe służą przede wszystkim do przenoszenia ciężarów po podłożu. Sprawdzają się one szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie materiały przewozi się za pomocą wózków. Koła muszą charakteryzować się dobrą jakością, aby wytrzymały duże ciężary. Dzięki ich zastosowaniu praca w przedsiębiorstwach przebiega sprawniej i jest wydajniejsza. Pracownicy firmy Mega doradzają także, aby pod za wyboru zestawów kołowych kierować się ich trwałością i rodzajem materiału.

Rodzaje zestawów kołowych

W zależności od przeznaczenia, można wybrać pomiędzy różnymi rodzajami zestawów kołowych. Najczęściej stosowane rozwiązania to zestawy:

Wybierając odpowiedni zestaw kołowy, warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego został wykonany. U producentów można nabyć zarówno zestawy wyprodukowane z tworzywa sztucznego, jak i metalowe. Popularne są także zestawy wykonane z:

  • poliamidu,
  • poliuretanu,
  • aluminium,
  • gumy,
  • żeliwa.

Bogata oferta rozwiązań pozwala dostosować dany zestaw kołowy do warunków pracy, czyli przewożonego materiału oraz nawierzchni. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest gwarancją szybkiego i sprawnego transportu wewnątrz zakładu produkcyjnego. Większość zestawów kołowych charakteryzuje się dużą wytrzymałością na obciążenia i dobrymi właściwościami jezdnymi. Dlatego też transport z ich pomocą odbywa się płynnie.

śr. ocena 0 / głosów 0