kable i przewody

Zestawy do łączenia kabli IZOLRUT – opis technologii

Sprawna i bezpieczna praca w branży górniczej nie byłaby możliwa bez dostaw energii i połączeń telekomunikacyjnych. Za niezawodne działanie tych instalacji odpowiadają różnego rodzaju kable i przewodu. Ze względu na ekstremalne warunki panujące w wyrobiskach i innych obiektach górniczych, przewody te mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji warto skorzystać z zestawu do łączenia kabli.

Charakterystyka i zastosowanie zestawów do łączenia kabli

Zestawy do łączenia kabli to zbiór elementów umożliwiających zachowanie ciągłości pracy poprzez naprawę uszkodzonego przewodu z udziałem technologii zimnokurczliwej. Służą do tego specjalne rury zimnokurczliwe, a także dodatkowe akcesoria, w tym taśmy izolacyjne, sznury, druty, rozpuszczalnik oraz kit. Prace łączeniowe z użyciem takich zestawów naprawczych przeprowadza się zarówno w wyrobiskach podziemnych, jak i w powierzchniowych warsztatach. W zależności od parametrów technicznych zestawu, przy pomocy tej technologii można łączyć ze sobą izolowane kable elektroenergetyczne, a także przewody posiadające powłokę bądź osłonę, do których produkcji wykorzystano materiały termoplastyczne. Można także naprawiać przewody o charakterze oponowym. Oprócz tego opisywane zestawy służą również do łączenia przewodów  przeznaczonych do sygnalizacji oraz telekomunikacji. Przykładowym rozwiązaniem tego typu jest zestaw do łączenia kabli i przewodów typu IZOLRUT. Technologia ta, którą ma do zaoferowania przedsiębiorstwo Izol-Plast dostarczające produkty i usługi dla górnictwa, dostępna jest dla różnych rodzajów kabli – parametry dobiera się w zależności od przekroju, ilości żył czy napięcia znamionowego.

Zalety technologii zimnokurczliwej w łączeniu kabli

Zestawy do łączenia kabli przy użyciu technologii zimnokurczliwej mają wiele zalet. Przede wszystkim można przy ich pomocy łączyć i naprawiać bogaty asortyment kabli i przewodów różnego typu. Zapewniają one trwałe, wytrzymałe, wodoszczelne połączenie, pozwalając na zachowanie ciągłości pracy i zapobiegając ewentualnym przestojom. Cały proces łączenia odbywa się bezproblemowo i szybko, bez konieczności użycia palników, lutownicy czy klejów, a więc również bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przede wszystkim jednak omawiana technologia ceniona jest ze względu na szeroki zakres możliwości jej zastosowania, niezależnie od miejsca, warunków czy stężenia metanu. Warto również zaznaczyć, że połączone w ten sposób kable są od razu gotowe do użytkowania. Zestawy do łączenia przewodów w technologii zimnokurczliwej to zatem wygodne, efektywne i elastyczne rozwiązanie dla szeroko pojętej branży górniczej.

śr. ocena 5 / głosów 1