Zepsuta kosiarka. Co robić?

Kosiarka to podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego, w którym dba się o ogródek. Podobnie jak każde inne urządzenie mechaniczne, kosiarka może ulec jednak uszkodzeniu i w efekcie odmówić posłuszeństwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się okazuje, nie każda usterka musi kończyć się wizytą w serwisie – niektóre z nich możemy z łatwością naprawić sami.

Uszkodzenie wału korbowego

To jedna z najczęściej występujących awarii kosiarek spalinowych. Jak do niej dochodzi?

Do wygięcia wału korbowego może dojść po tym, jak obracający się nóż kosiarki uderzy w twardą i ciężką przeszkodę, na przykład wystające z gruntu korzenie drzew czy kamienie – mówi specjalista firmy KerpolTo właśnie do wału korbowego, obracającego się z bardzo dużą prędkością, przymocowany jest nóż. Jeśli przeszkoda zatrzyma go, wał zostaje poddany ogromnemu przeciążeniu, które może spowodować jego odkształcenie. Skrzywiony wał sprawia, że kosiarka wpada w nadmierne wibracje, które mogą stać się przyczyną przyspieszonego zużywania się innych części i w efekcie prowadzić do kolejnych usterek. Powoduje również duży dyskomfort obsługi tak uszkodzonej kosiarki.

Jeśli zauważymy, że nasza kosiarka podczas pracy nadmiernie wibruje i generuje więcej hałasu, niż dotychczas, prawdopodobnie oznacza to wygięcie wału. W takiej sytuacji kosiarka powinna zostać oddana do serwisu.

Zerwane linki

Do obsługi kosiarki powszechnie wykorzystywane są linki – służą one do rozruchu silnika, kontrolowania obrotów oraz sterowania napędem. Uszkodzone, lub zerwane linki możemy z łatwością wymienić na nowe i nie potrzebujemy do tego pomocy. Warto jednak pamiętać o odpowiednim korzystaniu z nich. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby stalowe linki były przyczepione do ramy kosiarki – w ten sposób zabezpieczymy je przed zaczepianiem o krzaki czy inne przeszkody, wokół których będziemy manewrować. Warto również od czasu do czasu smarować linki, żeby zapobiegać korozji.

Noże

Noże kosiarki powinny być odpowiednio ostre i równe – tylko wtedy uda nam się uzyskać równy, dobrze przycięty trawnik, bez postrzępionych i wysychających ździebeł. Ponadto uszkodzenie noży może powodować, że kosiarka będzie wpadała w nadmierne wibracje, co będzie zaburzać pracę silnika i prowadzić do przyspieszonego zużycia urządzenia. Noże możemy ostrzyć samodzielnie, jednak wymagać będzie to zachowania wysokiej precyzji. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do serwisu lub zakupienie nowego noża

Koła

Kółka kosiarki wykonywane są najczęściej z lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Podczas pokonywania zakrętów na kółkach, szczególnie tych umieszczonych z przodu, mogą powstawać luzy, które prowadzić do braku stabilności. Należy je wtedy mocniej przykręcić. Osadzone są one na łożyskach lub tulejach ślizgowych, które należy kontrolować, a w razie uszkodzenia lub zużycia – wymienić. Zapewni to nam wysoki komfort pracy z kosiarką, szczególnie taką pozbawioną napędu, pchaną przez użytkownika.

śr. ocena 5 / głosów 5