zawleczki

Zawleczki dla przemysłu

Artykuły złączne wykorzystywane w przemyśle to temat bardzo szeroki – niektóre z nich kojarzymy po nazwach, ale nie wiemy do końca, czym właściwie się różnią, inne są nam zupełnie obce, z częścią spotykamy się po raz pierwszy. Przyjrzymy się przekrojowo niektórym rozwiązaniom i przyjrzymy się bliżej zawleczkom – produktom mało znanym, a niewątpliwie potrzebnym w wielu branżach.

Mnogość artykułów złącznych wykorzystywanych w różnych branżach

W przemyśle, motoryzacji, budownictwie i innych pokrewnych branżach wykorzystuje się wiele rodzajów artykułów złącznych o szerokim zastosowaniu. Jak wskazuje nazwa, służą do łączenia różnych części sprzętów, czy konstrukcji – na przykład maszyn, czy urządzeń. Choć artykuły złączne to drobne elementy, muszą być solidne, wykonane z dobrej jakości materiałów. Przedsiębiorcy kupują je w ilościach hurtowych, dlatego zawsze chcą mieć pewność, że inwestują w dobry towar; nie mogą sobie pozwolić na to, by przez brak odpowiednich artykułów złącznych ich działalność, praca, produkcja, wykonawstwo zostało opóźnione. Podstawowe elementy złączne, które wszyscy kojarzymy, to na przykład śruby, nakrętki, kołki, wkręty, czy nity – mniej znane są artykuły złączne, które nazywamy zawleczkami. Dlatego właśnie im przyjrzymy się bliżej, biorąc pod lupę kilka przykładów.

Definicja artykułów złącznych nazywanych zawleczkami, ich charakterystyka, zastosowanie

Przejdźmy od razu do sedna sprawy: jak mówią nam przedstawiciele hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, zawleczkami nazywamy elementy złączne, które zwykle przewlekane są przez otwór w zabezpieczanym elemencie, a następnie ich końce są odginane, by uniemożliwić ich wypadnięcie. Stosuje się je na przykład w budownictwie, hydraulice, w samochodach oraz maszynach przemysłowych, bez których trudno dziś sobie wyobrazić masową produkcję, obróbkę itp. Zawleczki to również elementy pełniące funkcje zabezpieczające przed samoczynnym luzowaniem i odkręcaniem się nakrętek w nakrętkach koronowych, jak np. sześciokątne nakrętki z wewnętrznym gwintem metrycznym, które powinny spełniać wytyczne DIN 935.

Przykłady zawleczek dla przemysłu

W przemyśle wykorzystuje się różne zawleczki, które mają swoje dodatkowe nazwy, jak: zawleczki sprężyste, zawleczki proste, zawleczki z pierścieniem, pierścienie osadcze (zewnętrzne i wewnętrzne), czy przetyczki do rur. Zawleczki sprężyste możemy dalej podzielić na zawleczki sprężyste pojedyncze i podwójne (np. DIN 11024 E i DIN 11024 D), możemy je również podzielić ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji oraz obróbki (np. ze stali nierdzewnej, ze stali kwasoodpornej, stalowe ocynkowane). Mnogość produktów tego typu może być naprawdę zaskakująca – jeśli więc wiemy, że musimy kupić zawleczki, ale nie jesteśmy pewni, jakie będą do naszego zastosowania najlepsze, warto zapytać o pomoc fachowców z hurtowni artykułów złącznych, którzy z pewnością wskażą nam właściwy wybór.

śr. ocena 0 / głosów 0