granulat gumowy

Zastosowanie wyrobów z granulatu gumowego

Znaczna część wyrobów z granulatu gumowego produkowana jest z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu, głównie ze zużytych opon. Jest zatem materiałem ekologicznym. Jednak dbałość o środowisko naturalne nie jest jedynym powodem coraz większego zainteresowania granulatem.

Wyroby z granulatu gumowego posiadają szereg właściwości, które czynią je materiałem pożądanym w wielu dziedzinach. Jedną z jego najciekawszych cech jest zdolność odwracalnej deformacji – mówi specjalista z firmy Pionier.

Granulat gumowy – rozwiązania dla sportu

Granulat gumowy daje bardzo szerokie możliwości zastosowań. Zdolności do odwracalnego odkształcania się pod wpływem działania sił mechanicznych zawdzięcza zainteresowanie świata… sportu.

Płyty z granulatu gumowego od dawna układane są jako nawierzchnie w obiektach sportowych, siłowniach i salach fitness. Tego rodzaju nawierzchnie doskonale sprawdzają się również jako bezpieczne podłoże na placach zabaw.

Granulat gumowy w przemyśle

Płyty z granulatu znalazły zastosowanie również w przemyśle. Szczególnie pożądane są w halach produkcyjnych, gdzie nie tylko ułatwiają poruszanie się pracujących tam ludzi (mniejsze zmęczenie nóg i izolacja termiczna), ale też świetnie redukują hałas i drgania maszyn.

Podesty z granulatu mogą służyć jako podłoże stanowiska pracowniczego, ale sprawdzą się także jako zabezpieczenie podłoża od uszkodzeń mechanicznych powstających w wyniku pracy ciężkich urządzeń przemysłowych.

Granulat gumowy na drogach

Wyroby z granulatu są dodatkowo bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, wody, skrajnie niskich i ekstremalnie wysokich temperatur. Z tego powodu znalazły zastosowanie również w budowie nawierzchni drogowych, krawężników i odbojów – wymienia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Pionier.

Pomysłów na zastosowanie wyrobów z granulatu gumowego jest zresztą znacznie więcej. Obecnie wytwarzane są z niego również ekrany dźwiękochłonne, płyty izolacyjne do montażu wewnątrz budynków mieszkalnych, podkładki pod drewniane podłogi i wiele innych.

śr. ocena 6 / głosów 5