Zastosowanie spawania tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne zdominowały rynek. Dlaczego? Powodem są ich zalety: niewielka waga, ekonomia produkcji oraz szerokie możliwości projektowe. Jednak mimo wielu atutów materiały te ulegają uszkodzniem mechanicznym – pęknięciaom zarysowaniom, zgięciom i ubytkom. Istnieje prosty i szybki sposób naprawy tego typu usterek – spawanie tworzyw sztucznych. Na czym ono polega i gdzie znajduje zastosowanie?

Spawanie tworzyw sztucznych

Spawanie tworzyw sztucznych, podobnie jak w przypadku metali, to łączenie elementów termoplastycznych przy udziale wysokiej temperatury. Za pomocą spawarki wytwarzającej gorące powietrze łączone krawędzie zostają nagrzane, a ubytek wypełnia się spoiwem. W tym celu wykorzystuje się specjalne druty spawalnicze, które muszą być wykonane z tego samego materiału co naprawiane tworzywo sztuczne. Tylko to zagwarantuje wykonanie prawidłowego połączenia. Po schłodzeniu elementy zostają trwale połączone. Naprawy wykonywane przy pomocy tej techniki są ekonomiczne, a często też mniej czasochłonne, dlatego chętnie stosuje się ją zarówno w małych warsztatach, jak i na liniach produkcyjnych. W jakich sektorach korzysta się z tej metody?

Motoryzacja

Spawanie tworzyw sztucznych z powodzeniem sprawdza się w branży motoryzacyjnej. Wiele elementów konstrukcyjnych w samochodach wykonanych jest właśnie z tworzywa sztucznego. Zderzaki, spojlery, czy osłony zyskują dzięki temu aerodynamiczny kształt i sprężystość. Są trwałe, ale wciąż narażone sa na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zamiast decydować się na kosztowną wymianę całego podzespołu, warto rozważyć regenerację danego elementu. Przy pomocy techniki spawania tworzyw sztucznych, tanio i szybko pozbędziemy się wszelkiego rodzaju pęknięć, rys i dziur. Warty odnotowania jest fakt, że spawanienie nie przyczynia się do spadku wytrzymałości tworzywa.

Przemysł

Spawanie tworzyw sztucznych jest metodą wykorzystywaną na dużą skalę w szeroko rozumianym przemyśle. Z tego rozwiązania korzysta m. in. branża spożywcza, chemiczna, energetyczna czy elektrotechniczna. W przemyśle do spawania wykorzystuje się małe spawarki ręczne jak i większe wytłaczarki zwane ekstruderami. Przy ich pomocy można produkować i naprawiać:

  • kontenery, palety i pojemniki,
  • zbiorniki do galwanizacji, wanny galwaniczne,
  • zbiorniki dwupłaszczowe, np. na paliwa,
  • pojemniki, wieczka pojemników, folie.
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków.
  • Zbiorniki na wodę.

Budownictwo

Coraz więcej elementów budowlanych, zarówno konstrukcyjnych, jak i artykułów wykończeniowych, produkowanych jest z tworzyw sztucznych. Spawanie tego typu materiałów jest pomocne np. w naprawie rur, rynien, płyt, prętów czy przyłączy.

W budownictwie poza spawaniem tworzyw wykorzystuje się również ich zgrzewanie .

Zgrzewanie różni się od spawania tym ,że jako łącznik nie jest wykorzystywany drut spawalniczy tylko samo gorące powietrze. Metodę tą stosuje przy montażu dachu płaskiego. Zgrzewane tam są na zakład folie PVC zwane membranami.

śr. ocena 11.3 / głosów 4