Zastosowanie silikonu w przemyśle maszynowym

Przemysł maszynowy to nie tylko metale. Są tworzywa o właściwościach, których metale nie mają, a które są bardzo pożądane w urządzeniach mechanicznych. Izolacja ciepła, prądu i wilgoci, elastyczność, odporność na uszkodzenia mechaniczne – metale nie są w stanie tego zapewnić. Tam, gdzie przestają wystarczać, wkraczają tworzywa sztuczne, a między nimi silikon.

Potrzeby przemysłu maszynowego

Zadaniem przemysłu maszynowego jest zaopatrywanie innych jego gałęzi w „narzędzia” niezbędne do pracy – czyli w maszyny różnego rodzaju. Od pralek po maszyny używane przez górników. Tak duża rozpiętość sprawia, że w obrębie przemysłu maszynowego trzeba było wypracować rozwiązania zaspokajające naprawdę rozmaite potrzeby.

Choć w większości przypadków główne elementy konstrukcji maszyn są wykonane z metalu, nie spełniałyby one swojego zadania, gdyby nie dodatki z tworzyw niemetalicznych.

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z płynami, pojawiają się uszczelki. Są one stosowane także w przypadku izolowania termicznego – widzimy to nawet przy drzwiach naszych poczciwych domowych lodówek.

Właściwości silikonu

Silikon rozwiązuje wiele problemów przemysłu dzięki swoim właściwościom. Wyrabianie elementów z silikonu jest proste, tanie i szybkie, ponieważ jest on plastyczny. Po ostygnięciu silikony są w różnym stopniu elastyczne (w zależności od potrzeby), ale zawsze wracają do pierwotnego kształtu. Silikon zachowuje raz nadaną formę na lata, co sprawia, że jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym.

Maszyny przemysłowe pracują miarowo, wywołując drgania. Są one przenoszone po całej konstrukcji, co wpływa na jej zużywanie się. Elementy szczególnie wrażliwe na drgania są osłaniane elementami silikonowymi – materiał ten tłumi wibracje.

Silikon ma właściwości izolujące temperatury, wodę, dźwięki, wibracje oraz prąd. Czyni go  to oczywistym wyborem, gdy potrzebne są uszczelki i amortyzatory. Jest to izolacja precyzyjna, ponieważ silikon dostosowuje się do miejsca, w którym się go umieszcza.

Silikon można także w prosty sposób barwić, aby uzyskać pożądany efekt wizualny i zadbać nie tylko o jakość, ale też estetykę maszyny przemysłowej. Wysokiej jakości wyroby z silikonu oferuje www.dif.com.pl.

śr. ocena 4.2 / głosów 5