Zastosowanie plandek do zabezpieczania ładunków

Niektóre ładunki są bardzo trudne do transportowania. Albo mają niełatwą do opanowania postać (płyny, produkty sypkie, gazy), albo specjalne potrzeby (konieczność zachowania temperatury i ciśnienia na określonym poziomie, wysoka toksyczność…). Branża transportowa stara się zapewnić bezpieczeństwo ładunkowi i uczestnikom ruchu. Pomagają w tym plandeki.

Rodzaje plandek do zabezpieczania ładunków

Plandeki do zabezpieczania ładunków występują w licznych odmianach. Jest to spowodowane dużymi rozbieżnościami w potrzebach różnych produktów, ale też konstrukcji pojazdów.

Przykładowo, producent Dr. Thiel Polska ma w swojej ofercie takie typy zabezpieczeń, jak: plandeki przepuszczające powietrze, plandeki odporne na działanie wysokich temperatur, zwijane plandeki rolkowe, plandeki wodoszczelne, plandeki do ładunków małogabarytowych, siatki i plandeki wykraczające poza standardy, a także bogatą gamę akcesoriów i wiele, wiele innych.

Czy aż taka różnorodność ma jakieś uzasadnienie? Czy rzeczywiście potrzebujemy aż tylu różnych typów osłon, aby bezpiecznie przewozić towary?

Osłony do zabezpieczania ładunków – po co?

Osłony do zabezpieczania ładunków to nie są zwykłe narzuty. Mają więcej funkcji, choć dwie podstawowe są dość oczywiste. Najczęściej pod plandekami kryją się materiały sypkie, szczególnie te o drobnych i lekkich ziarnach. Ale czy tylko one wymagają okrycia? Oczywiście, nie! Istnieje cała gama materiałów, które, choć stabilnie tkwią na przyczepie, są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak m.in. promienie słoneczne czy deszcz.

Z tego powodu z jednej strony plandeki chronią towar przed wysypywaniem się, ale z drugiej – zabezpieczają go przed niszczeniem w transporcie. Dzięki temu, że materiał nie rozsypuje się po jezdni, ogranicza się jego straty, a przede wszystkim niweluje zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Z kolei osłonięcie wrażliwych materiałów przed czynnikami niszczącymi sprawia, że dociera on do celu bez ubytku na jakości. Plandeki do zabezpieczania ładunków to prosta metoda na skuteczne zabezpieczenie wielu typów materiałów.

 

śr. ocena 5 / głosów 3