Nożyce kruszące

Zastosowanie nożyc kruszących

Nożyce kruszące to nic innego jak nożyce wyburzeniowe, zwane także tnąco-kruszącymi. Jest to narzędzie wykorzystywane w branży budowlanej przy świadczeniu usług wyburzeniowych i prac rozbiórkowych. Istotny jest fakt, że jest są przeznaczone do użycia na maszynie roboczej o odpowiedniej nośności. Co jeszcze ważniejsze – mogą być eksploatowane jedynie przez uprawnionego pracownika. Czym dokładnie jest omawiane narzędzie? I jakie jest jego zastosowanie? Zobacz!

Nożyce kruszące – zastosowanie

Nożyce kruszące to jedno z wielu urządzeń hydraulicznych, które musi być użytkowane przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Są stosowane jako element maszyny roboczej, a ich obsługa wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień. Producenci oferują ich dwa rodzaje:

  • ze szczękami uniwersalnymi – wykorzystywane w pracach wyburzeniowych o różnym stopniu trudności. Sprawdzają się też przy przecinaniu belek żelbetowych czy też wyburzaniu obiektów przemysłowych. Mogą być także stosowane do metalu, np. do cięcia profili stalowych.
  • ze szczękami do cięcia stali – te są używane jedynie do wyburzania budynków ze stali.

Ekspert z firmy JEMAR wyjaśnia, że nożyce tnąco-kruszące są jedynie przeznaczone do fragmentacji elementów ze stali ogólnego przeznaczenia. Nie mogą być wykorzystywane np. do cięcia stali sprężynowej bądź też odpornej na rozciąganie, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Niezgodne z przeznaczeniem jest również wykonywanie przy ich udziale prac związanych z podnoszeniem i transportowaniem ładunków.

Jak są zbudowane nożyce kruszące?

Głównym elementem nożyc kruszących są podwójne szczęki, które uzupełniają siłowniki hydrauliczne. Jedna z nich jest nieruchoma, druga wyposażona w zęby kruszące – ruchoma. Obsługuje się je za pomocą dźwigni sterującej – nie jest to trudne, aczkolwiek wymaga zdobycia określonych umiejętności. Narzędzie można „otwierać” i „zamykać”, ale też obracać o 360°. Są wykonane z uwzględnieniem najwyższych norm, które odpowiadają za wytrzymałość, ale też stabilność pracy. Składają się one również z elementów roboczych, które można w łatwy i szybki sposób wymienić.

Aby jednak prace przynosiły zamierzony efekt – muszą być właściwie prowadzone. Stąd też np. przy wyburzaniu ścian betonowych w pierwszej kolejności należy przełamać beton, a dopiero później przeciąć zbrojenie. Należy pamiętać, by prace każdorazowo rozpoczynać od węższej strony obiektu, dbając o równomierne rozłożenie siły po obu stronach wyburzanego elementu. Nieco inaczej praca wygląda w przypadku cięcia profili – wówczas ostrza powinny być ustawione do nich poprzecznie.

śr. ocena 0 / głosów 0