Malowanie proszkowe

Zastosowanie malowania proszkowego

Spośród różnego rodzaju metod zabezpieczenia elementów metalowych przed negatywnym wpływem warunków środowiskowych, malowanie proszkowe jest jedną z najpowszechniej stosowanych. Na czym dokładnie ona polega, jakie są jej zalety, gdzie może znaleźć zastosowanie i dlaczego w końcu warto zdecydować się na taką formę ochrony? Wszystkie odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest malowanie proszkowe i na czym polega?

Malowanie proszkowe, jak sugeruje sama jego nazwa, to metoda pokrywania metalowych elementów – na przykład komponentów różnych konstrukcji, części samochodowych – farbą pod postacią proszku. Jak przebiega proces malowania?

– Do malowania proszkowe używa specjalnej farby w proszku, której cząsteczki zostały naładowane ładunkiem elektrostatycznym – mówi przedstawiciel firmy MetallbauFarba ta nakładana jest przy użyciu natrysku elektrostatycznego bądź elektrokinetycznego, dzięki czemu równomiernie przyczepia się do powierzchni uprzednio uziemionego elementu metalowego. Następnym krokiem jest utwardzenie powłoki, w celu trwałego przytwierdzenia jej do obiektu. Żeby to zrobić, cały element zostaje umieszczony w piecu, w którym panuje temperatura około 200 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła proszek ulega roztopieniu i polimeryzacji – proces ten trwa kilkanaście minut, a jego efektem jest trwałe połączenie farby z metalem. Tak utworzona powłoka ma grubość od 60 do 120 mikronów.

Zastosowanie malowania proszkowego

Malowanie proszkowe może być stosowane do zabezpieczenia wszelkiego rodzaju elementów metalowych lub takich, których zewnętrzne warstwy zostały wykonane z metalu, np. zostały ocynkowane. Inne elementy nie mogą być poddane temu zabiegowi, gdyż kluczowe jest wytworzenie różnicy ładunków elektrycznych, które pozwala cząsteczkom farby przyczepić się do powierzchni przedmiotu. Zazwyczaj malowanie proszkowe stosowane jest do malowanie:

  • Elementów samochodowych
  • Elementów mebli metalowych
  • Elementów konstrukcyjnych
  • Ogrodzeń

Zalety malowania proszkowego

Opisana wyżej metoda wykonywania powłok niesie za sobą kilka bardzo istotnych korzyści. Między innymi:

  • Bardzo wysoką dokładność – proszek dociera do bardzo małych zakamarków, do których nie przedostanie się farba w płynie. Stąd malowanie proszkowe znajduje zastosowanie w malowaniu elementów o dużej ilości drobnych detali.
  • Szczelna ochrona przeciwkorozyjna – wysoka dokładność malowania powoduje, że malowanie proszkowe pozwala stworzyć najskuteczniejsze powłoki ochronne metalowych elementów.
  • Ekonomiczność – proszę, który nie przywarł do malowanego przedmiotu może zostać zebrany i użyty ponownie, co ogranicza koszty.
  • Wysoka estetyka – farba topi się i ulega polimeryzacji nie tworząc zacieków, co jest częstym problem przy malowaniu płynnymi farbami.
  • Bezpieczeństwo – farby w proszku nie wymagają szkodliwych dla zdrowia i środowiska rozpuszczalników, a w procesie wypalania do atmosfery nie przedostają się żadne toksyczne związki chemiczne. Farby z atestem mogą być stosowane do malowania elementów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
śr. ocena 5 / głosów 1