magnes ferrytowy

Zastosowanie magnesu ferrytowego

Magnes to z zasady urządzenie wytwarzające pole magnetyczne. Jednak – w zależności od rodzaju – można mu przypisać również inne właściwości. Niektóre z magnesów, pomimo niewielkich rozmiarów, mają siłę przyciągania pozwalająca na utrzymywanie znacznie większych i cięższych przedmiotów; inne doskonale sprawdzają się w wilgotnym środowisku lub wyjątkowo wysokiej temperaturze. Z tego względu magnesy znalazły ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w motoryzacji, elektronice, a nawet produkcji zabawek. Czym jest magnes ferrytowy? Czym charakteryzuje się ten konkretny rodzaj i jakie ma zastosowanie?

Czym jest magnes ferrytowy?

To chyba najczęściej występujące i produkowane magnesy na świecie. Wytwarza się je z ferrytu baru BaFe12O19 albo z ferrytu strontu SrFe12O19, jako materiałów izotropowych albo anizotropowych. Te pierwsze są produkowane tak zwaną metodą suchą, czyli poprzez prasowanie. Następnie magnesuje się je w polu magnetycznym, co daje możliwość magnesowania ich w różnych kierunkach, w zależności od potrzeb. Anizotropy powstają natomiast dzięki metodzie mokrej, przez wtryskiwanie do formy poddanej jednocześnie działaniu pola magnetycznego. W tym jednak przypadku magnesowanie jest możliwe jedynie w kierunku ustalonym podczas produkcji.

Na etapie tworzenia magnesów izotropowych w czasie prasowania nie stosuje się zewnętrznego pola magnetycznego. Dlatego to magnesy anizotropowe charakteryzują wyższe wartości podstawowych parametrów magnetycznych, do których należą gęstość energii oraz remanencja – tłumaczy specjalista firmy Euro Magnesy, specjalizującej się w sprzedaży tych produktów. Mimo wszystko magnesy ferrytowe charakteryzują się ok. 2-3 razy mniejszą remanencją niż np. w przypadku alnico i neodymowych. Gęstość energii jest tożsama z (BH)max alnico, ale już wartość koercji jHc jest niemal trzykrotnie wyższa. Główne zalety magnesów ferrytowych to wysoka maksymalna temperatura pracy i duża odporność na korozję. Nie bez znaczenia pozostaje także ich względnie niska cena – dodaje.

Zastosowanie

Magnesy ferrytowe należą do rodziny magnesów stałych, czyli wytwarzających pole magnetyczne nieprzerwanie. Są znane praktycznie każdemu – jako czarne, klasyczne magnesy widziane np. na biurowych tablicach ogłoszeń. Ale ich zastosowanie jest dużo szersze. Ze względu na wyżej wymienione właściwości bardzo chętnie stosuje się je w wielu dziedzinach przemysłu i innych branżach. Magnesy wykorzystuje się w produkcji silników elektrycznych, napędów sprzęgieł magnetycznych, uchwytów, separatorów i głośników, alarmów, czujników czy wszelkiego rodzaju mikrofonów. Używa się ich również podczas produkcji wszelkiego rodzaju gadżetów i mechanicznych zabawek. Są również chętnie stosowane w meblarstwie, na przykład podczas produkcji zamków magnetycznych.

Magnesy ferrytowe cieszą się zatem popularnością zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w specjalistycznych procesach produkcyjnych w różnych branżach, takich jak motoryzacja, meblarstwo, elektronika i innych. Wymienione wyżej konkretne przykłady to tylko najpopularniejsze zastosowania tych produktów. Magnesy ferrytowe generalnie są używane wszędzie tam, gdzie pozwala na to odpowiednia przestrzeń konstrukcyjna oraz gdzie nie wymaga się miniaturyzacji czy wysokiej stabilności temperaturowej. Z ofertą magnesów ferrytowych dobrej jakości można się zapoznać m.in. na stronie internetowej euromagnesy.pl.

śr. ocena 5 / głosów 3