Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe dostępne na rynku wykonywane są z różnych materiałów i w różnych technologiach. Mają szerokie zastosowanie, choć kojarzymy je przede wszystkim z budownictwem i przemysłem. Stosowane są jako pomosty, kładki i schody. Wśród ofert producentów znajdziemy głównie kraty pomostowe zgrzewane, prasowane i serrated, czyli z ząbkami, zębate. Jakie jeszcze zastosowanie mają kraty pomostowe?

Elewacje i dekoracje

Kraty pomostowe wykorzystywane są także jako podjazdy dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Używa się ich do zabezpieczania różnego rodzaju otworów oraz jako elementy stropów, czy ogrodzeń. To nikogo nie dziwi, ale już wiadomość, że kraty mogą również stanowić część elewacji i dekoracje, niektórym z nas może wydawać się nieco dziwna. Wszystko zależy jednak od naszej pomysłowości i od naszych potrzeb. Kraty o niebanalnym kształcie, na przykład w formie trapezów, czy łuków, sprawdzą się jako element dekoracyjny. Na kratach, które umieszczone są w pionie, łatwo jest powiesić plakaty, czy afisze. Solidne kraty pomostowe wykorzystywane są przy budowie sceny imprez plenerowych, czy jako podesty dla uczestników takiej zabawy. To dobre rozwiązanie, jeśli teren jest grząski i błotnisty. Sprawdzą się tu zarówno kraty sztywne, jak i te bardziej elastyczne i sprężyste. Mają różne wymiary i różną grubość, dlatego zawsze znajdziemy wśród nich odpowiedni element, który z powodzeniem można będzie wykorzystać.

Materiały na kraty pomostowe

Kraty pomostowe produkowane są przede wszystkim ze stali. To element lekkich konstrukcji stalowych, które produkowane są zgodnie z obowiązującymi normami – mówi mam przedstawiciel firmy Kasprzak-Olma z Wrocławia. Powinny być zabezpieczone antykorozyjnie, ocynkowane ogniowo, również zgodnie z normami. Na rynku znajdziemy także kraty pomostowe wykonane ze stali kwasoodpornej, które można z powodzeniem umieszczać w miejscach, które narażone są na działanie różnych substancji chemicznych. Inny rodzaj krat to kraty kompozytowe, wykonane na przykład z włókna szklanego i żywicy poliestrowej. Są mniej odporne, ale za to lekkie i sprężyste. Zawsze należy pamiętać o tym, by materiał był dostosowany do warunków, jakie panują w miejscu, gdzie kraty będą umieszczane. Na przykład: schody pożarowe muszą być wykonane z krat, które są odporne na ogień, a wszystkie kraty umieszczane na zewnątrz, muszą być odporne na wilgoć i działanie rdzy. Zwracamy uwagę na grubość, szerokość i rozmiar oczek w kracie pomostowej. Wybór krat jest naprawdę duży, dlatego zawsze wśród nich znajdzie się coś odpowiedniego do naszych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 3