instalacja fotowoltaiczna w rolnictwie

Zastosowanie fotowoltaiki w rolnictwie

Instalacje fotowoltaiczne to praktyczny sposób na pozyskiwanie prądu w gospodarstwach rolniczych. Duże zapotrzebowanie na energię w takich miejscach może zostać w ekonomiczny sposób pokryte poprzez zastosowanie paneli słonecznych. Przeliczając roczne zapotrzebowanie na prąd i dopasowując odpowiednią fotowoltaikę, rolnicy mogą liczyć na duże oszczędności. Jak to wygląda w praktyce?

Panele słoneczne w gospodarstwach rolniczych – to się opłaca

Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną opcją dla małych i dużych gospodarstw rolnych. Zapotrzebowanie na prąd w takich miejscach jest naprawdę duże, a energia pozyskiwana ze słońca może być przydatna m.in. do:

  • ogrzewania wody,
  • napędzania rolniczych sprzętów (np. dojarek),
  • pokrywania zapotrzebowania na prąd mieszkańców.

– Gospodarstwa rolne to miejsca, w których zużycie prądu bywa naprawdę wysokie. Nic więc dziwnego, że ich właściciele często decydują się na panele fotowoltaiczne. Rolnicy mogą tę inwestycję odliczyć od podatku, a tereny działek są zazwyczaj wystarczająco duże, aby umiejscowić na nich potrzebną konstrukcję. Fotowoltaika zwraca się najczęściej już po kilku latach

– informuje pracownik firmy Lewkor Solar Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie

Panele słoneczne są wykorzystywane zarówno w gospodarstwach hodujących drób oraz bydło, jak i na farmach przetwórczo-spożywczych. Maszyny elektryczne w takich miejscach pracują niemal bez przerwy, a instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do dużych oszczędności na rachunkach za prąd. Zalety tego rozwiązania to m.in.:

  • obniżenie ogólnych kosztów funkcjonowania gospodarstwa,
  • niezależność od publicznych dostawców prądu i ich cen,
  • możliwość kontynuowania pracy nawet podczas przerw w dostawie prądu,
  • możliwość sprzedaży nadwyżek prądu do dostawcy,
  • funkcjonalne wykorzystanie terenów zielonych i dużych dachów.

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną dla rolników?

Podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej dla rolników należy kierować się uniwersalnymi zasadami. W praktyce należy po prostu wyliczyć roczne zapotrzebowanie na prąd i dostosować liczbę oraz moc paneli, która tę wartość pokryje. Warto także sugerować się opinią specjalistów. Takie osoby doradzają w sprawie umiejscowienia konstrukcji. Może to być dach lub też zielone tereny gospodarstw rolnych.

Podsumowując, należy także dodać, że istnieją różne typy instalacji fotowoltaicznych. Systemy off-grid oraz on-grid różnią się między sobą tym, że w pierwszym przypadku nie ma połączenia z siecią zewnętrzną, a nadmiar energii jest magazynowany w akumulatorach. System on-grid daje możliwości sprzedaży nadwyżek energii do zewnętrznej firmy.

śr. ocena 5 / głosów 4