cynkowanie ogniowe

Zastosowanie cynkowania ogniowego

Wykorzystanie metali najpierw w rzemiośle, a potem w przemyśle ma bardzo długą historię. Metale, choć wytrzymałe, ulegają jednak wpływom czynników zewnętrznych, zużywają się i korodują. Dlatego wciąż opracowywane są metody, które mają uczynić wyroby z metalu jeszcze trwalszymi. Jedną z tych metod jest cynkowanie ogniowe.

Cynkowanie ogniowe – początki

Cynkowanie ogniowe polega na pokryciu stali wytrzymałą cynkową powłoką. Cynk jest nakładany mechanicznie i ściśle przywiera do powierzchni. Jest nieprzepuszczalny. Cel tego zabiegu to ochrona stali przed korozją.

Właściwości cienkiej cynkowej powłoki odkrył już w 1741 roku niejaki Melouin, francuski chemik. Sto lat później proces pokrywania stali cynkiem, nazwany galwanizacją, został opatentowany przez Sorela – inżyniera, także pochodzenia francuskiego. Na skalę przemysłową cynkowanie ogniowe jako pierwszy zaczął wykorzystywać Polak nazywany „Edisonem metalurgii” – Tadeusz Sendzimir. Miało to miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Ponad 200 lat musiało minąć od odkrycia do patentów i wynalazków, które pozwoliły wykorzystywać cynkowanie ogniowe wydajnie i w skali globalnej. Z wynalazków i pracy Melouina, Sorela i Sendzimira korzystają dziś zakłady na całym świecie, takie jak Galwmet i wiele innych jemu podobnych.

Współczesne zastosowania cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe jest tak powszechnie stosowane, że nie sposób wymienić wszystkich miejsc i okoliczności, w jakich się je wykorzystuje. Stal ocynkowana jest kilka, a nawet kilkanaście razy bardziej odporna na korozję niż ta niepokryta warstwą ochronną. Cynkowanie jest procesem stosunkowo tanim i nieskomplikowanym (ogniowe polega na zanurzeniu elementu stalowego w kąpieli cynkowej). Używa się go w wielu gałęziach gospodarki. Z procesu cynkowania ogniowego korzystają m.in. przemysły: budowlany, metalowy, lotniczy, samochodowy. Z racji wysokiej odporności na wpływ wody i powietrza, stal ocynkowana jest używana tam, gdzie wyroby mają częsty kontakt z tymi czynnikami. Mogą to być np. orynnowanie, dach, drzwi czy ogrodzenie, a zatem elementy pozostające na zewnątrz. Cynkuje się także karoserię samochodową, aby dłużej opierała się ona korozji.

Liczbę potencjalnych zastosowań ocynkowanej stali zwiększa to, że powierzchnia cynkowa jest łatwa w malowaniu, a zatem można uzyskać niemal dowolny efekt wizualny przy zachowaniu właściwości antykorozyjnych.

Proces ocynkowania znacznie podniósł walory użytkowe naszych domów, samochodów i sprzętów codziennego użytku. Na ten moment jest to tanie i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas i pieniądze.

śr. ocena 5 / głosów 5