cylindry hydrauliczne

Zastosowanie cylindrów hydraulicznych 700 bar

Cylindry hydrauliczne są urządzeniami szeroko wykorzystywanymi w przemyśle – wytwórczym, budowlanym, rafineryjnym, gazowniczym, stoczniowym, górniczym, metalowym i obróbczym. W jaki sposób pomagają pracownikom tych branż i do czego dokładnie służą?

Rodzaje cylindrów hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne nazywa się również siłownikami. Są one rodzajem silnika hydraulicznego i występują jako część całego systemu hydraulicznego. Cylinder ma zdolność przeobrażania energii potencjalnej na energię mechaniczną – na element roboczy oddziałuje ciśnienie cieczy roboczej, dzięki czemu wprawiany jest w ruch. Dwa najczęściej występujące rodzaje cylindrów hydraulicznych to cylindry jednostronnego oraz dwustronnego działania. Te pierwsze dzielimy jeszcze na: tłokowe, nurnikowe i teleskopowe, natomiast drugie na cylindry z jednostronnym lub dwustronnym tłoczyskiem oraz teleskopowe. Światowym liderem na rynku cylindrów hydraulicznych jest amerykańska firma Enerpac.

Budowa cylindra hydraulicznego?

Cylinder hydrauliczny składa się z rury cylindrycznej. Znajduje się w niej tłok połączony z tłoczyskiem. Tłok posiada przesuwne pierścienie – prowadnice i uszczelki – i dzieli wnętrze cylindra na komorę dolną, zwaną zaślepką, oraz komorę boczną tłoczyska. Cylinder zawiera również elementy mocujące, takie jak: kołnierz, przyłącza i ucho wahliwe, które powinny być ustawione tak, aby montaż cylindra do układu był możliwy.

Cylinder napędzany jest zasilaczem hydraulicznym lub wewnętrznym układem hydraulicznym, który jest wbudowany na stałe w pompę hydrauliczną. Umożliwia ona w sposób stały lub zmienny przepływ oleju do cylindra, aby przesunąć tłok, który wypycha olej w drugiej komorze z powrotem do zbiornika.

Gdzie można zastosować cylindry hydrauliczne?

Zastosowanie cylindrów jest bardzo szerokie, uzależnione od rodzaju silnika oraz jego wielkości. Mogą one służyć do podnoszenia, rozpierania, ciągnięcia, wyginania lub mocowania. \

W skrócie – w niemalże każdej dziedzinie przemysłu wymagającej dużych sił nacisku, a także w sektorze maszyn rolniczych, budowlanych lub transportowych – wyjaśnia ekspert z firmy Mechanizacja z Katowic, która oferuje sprzedaż wysokiej jakości narzędzi hydraulicznych oraz pneumatycznych firmy.

Cylindry hydrauliczne, a także inne urządzenia hydrauliki siłowej można zastosować m.in. w:

  • Rolnictwie – pomagają w sterowaniu wszystkich typów maszyn rolniczych.
  • Leśnictwie – mocne i kompaktowe cylindry są potrzebne maszynom pracującym w tej branży.
  • Górnictwie – sprzęt hydrauliczny jest wybierany przez producentów maszyn, ponieważ świetnie radzi sobie również w trudnych warunkach.
  • Budownictwie i robotach ziemnych – znajdują zastosowanie w dźwigach, betoniarkach oraz samojezdnych maszynach – koparkach, spychaczach.
  • Motoryzacji – sprzęt hydrauliczny stosowany jest przez wielu producentów samochodów.
  • Energetyce – hydrauliczne systemy znajdują zastosowanie w elektrowniach wiatrowych, wodnych oraz cieplnych.
  • Hutnictwie metali – siłowniki są idealnymi komponentami do zastosowania w hutnictwie ze względu na odporność na wysokie temperatury.
  • Obróbce – elementy hydrauliczne umożliwiają osiąganie wysokiej wydajności i dokładności obrabiarek do metalu i maszyn do obróbki plastycznej.
  • Urządzeniach portowych, ciężarówkach i autobusach.
śr. ocena 5 / głosów 3