Zastosowanie armatury kriogenicznej

W przemyśle stosowana jest armatura, która musi zapewniać bardzo wysoką szczelność, nawet, jeśli w grę wchodzą media nietrujące. Dzieje się tak dlatego, że wymogi w zakresie ochrony środowiska i atmosfery stają się coraz bardziej radykalne. Aby im sprostać, stosuje się elementy o bardzo wysokiej trwałości.

Czym jest armatura kriogeniczna?

Armatura kriogeniczna to grupa produktów wykazujących ponadprzeciętną trwałość, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie rurociągów, zbiorników czy instalacji służących do przechowywania czy też transportu gazów w (w tym płynnych), oparów czy powietrza, niezwykle ważna jest szczelność i wytrzymałość zaworów. I właśnie dlatego powstają elementy armatury kriogenicznej.

Najczęstsze zastosowanie

Płynne gazy, to najczęściej gazy o niskich temperaturach. Używane są one między innymi w przemyśle spożywczym, energetycznym oraz przy stosowaniu technologii medycznych. Aby mogły być użyte i nie odparowywały oraz nie wyciekały, muszą być szczelnie zamknięte w zbiorniku do tego przystosowanym. Szczelność zapewniają zawory kriogeniczne, które są produkowane w taki sposób, że nie zawierają żadnych zanieczyszczeń mogących wpływać na właściwości substancji przechowywanej lub transportowanej.

Armatura kriogeniczna może być stosowana między innymi w cysternach, w których transportowane są różnego rodzaju substancje, w dozownikach płynnego azotu, instalacjach służących do zamrażania.

Wyposażenie dedykowane

Tego rodzaju armatura oferowana jest przez firmy specjalizujące się w dostawach wyposażenia dedykowanego wąskim gałęziom przemysłu, np. CERES. Produkty powinny być wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi oraz certyfikowane. Aby odpowiednio dobrać stopień wytrzymałości armatury do jej przeznaczenia warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, których znaleźć możemy właśnie w firmach zajmujących się sprzedażą takich elementów.

śr. ocena 5 / głosów 4