Zastosowania-przenosnikow-rolkowych

Zastosowania przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe mają wiele możliwości zastosowań. Są nieocenione zwłaszcza w transporcie towarów o płaskiej powierzchni styku – umożliwiają sortowanie, kompletowanie lub kontrolowanie transportowanych przedmiotów. Dzięki wytrzymałości na duże obciążenia i modułowej konstrukcji są wykorzystywane przede wszystkim na magazynach, zmniejszając zapotrzebowanie na inne środki transportu oraz ułatwiając organizację pracy.

Zwiększenie efektywności oraz ułatwienie codziennej pracy na magazynie umożliwia sprzęt magazynowy. Bez wózków, ciągników, przenośników rolkowych, chwytaków do beczek, belek wagowych, wag przemysłowych oraz regałów i mebli magazynowych bezpieczna organizacja przestrzeni magazynowej byłaby niemożliwa. Podobnie jak wydajna praca – wózki widłowe umożliwiają transportowanie nawet bardzo ciężkich towarów na duże odległości, co byłoby niemożliwe w przypadku pracy ręcznej. Zamiast wózków możliwe jest również zastosowanie przenośników rolkowych, które sprawdzają się lepiej w przypadku konieczności wykonania prac związanych z sortowaniem, kompletowaniem, kontrolą wagi lub pakowaniem.

Budowa przenośników rolkowych

Konstrukcja przenośników rolkowych nie jest skomplikowana. Transporter składa się z dwóch burt, połączonych za pomocą rolek. Całość dopełniają stabilne podpory. Możliwe jest uzupełnienie podajnika o dodatkowe elementy, takie jak blokada pneumatyczna, zderzaki końcowe lub boczne prowadnice. Ze względu na modułową konstrukcję można łączyć je w dowolnie długie ciągi – montaż i demontaż rolek jest bardzo szybki i mało skomplikowany. Konstrukcja zazwyczaj wykonana jest ze stali lub aluminium, rolki natomiast wykonuje się z tworzywa, stali, aluminium lub PVC. W zależności od rodzaju zastosowanych rolek, ich długości i gęstości rozmieszczenia przenośnik może posiadać odmienną nośność – nawet do kilku ton.

Rolki mogą być napędzane automatycznie za pomocą systemu sterowania. Wówczas towary na przenośniku przesuwane są poprzez obracające się rolki, bez konieczności udziału pracownika. W przypadku przenośników nienapędzanych wykorzystuje się działanie grawitacyjne. Gładkie rolki zmniejszają tarcie, dzięki czemu towar przesuwa się ręcznie, praktycznie bez konieczności użycia siły. Niezależnie jednak od rodzaju przenośnika możliwe jest przesuwanie przedmiotów o określonym kształcie i w miarę płaskim dnie: paczek, kartonów, skrzyń, palet – w przeciwnym razie może dojść do zaklinowania przedmiotu pomiędzy rolkami.

Możliwości wykorzystania transporterów rolkowych

Taśmociąg rolkowy może być wykorzystany samodzielnie lub może stanowić część linii produkcyjnej. Może stanowić połączenie pomiędzy halą produkcyjną a magazynową – dzięki czemu skraca się czas konieczny na przenoszenie towarów – mówi specjalista z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia, oferującej między innymi wózki widłowe, części zamienne oraz inny sprzęt magazynowy – Przenośnik rolkowy może również tworzyć linię służącą do kompletowania oraz sortowania zamówień klientów, a następnie kierowania na właściwe linie ekspedycyjne. Tym samym zwiększa się wydajność, a procesy logistyczne zostają usprawnione. Ze względu na możliwość automatyzacji zwiększa się bezpieczeństwo pracy, a w miejscach narażonych na warunki szkodliwe możliwe jest całkowite wyeliminowane obecności człowieka. Rozdzielanie towaru na poszczególne zamówienia i kierowanie do stacji pakowania lub wysyłki gwarantuje szybszą realizację zamówień oraz wysoką niezawodność. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko kolizji z udziałem wózka widłowego i pieszego, a towary można transportować nawet na duże odległości – nawet pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie budynkami.

Przenośnik wałkowy może być również wykorzystywany w kontroli jakości. Wyposaża się go wówczas w wagi kontrolne, które w sposób bezobsługowy sprawdzają masę produktów. Jeśli waga nie jest prawidłowa, system może uznać produkt za towar niepełnowartościowy, a tym samym odrzucić go z realizowanego zadania. W ten sposób możliwa jest kontrola zarówno pojedynczych produktów, jak i opakowań zbiorczych. Urządzenia wagowe mogą być bardzo czułe i nadawać się zarówno do bardzo lekkich, jak i ciężkich przedmiotów.

Zalety zastosowania przenośników rolkowych

Wykorzystanie transporterów rolkowych niesie ze sobą wiele korzyści – stąd bardzo często wykorzystywane są w procesach produkcyjnych oraz magazynowych. Przede wszystkim znacząco redukują czas konieczny do przeniesienia i skompletowania zamówień, porządkują oraz ułatwiają pracę. Zwiększają wydajność oraz zapewniają wysoką niezawodność. Przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa, a także umożliwiają automatyzację niektórych procesów, dzięki czemu oszczędzają zasoby ludzkie oraz optymalizują koszty. Dzięki możliwości integracji z pozostałymi urządzeniami ich zastosowanie jest bardzo szerokie – dlatego sprawdzą się w każdej firmie magazynowej lub produkcyjnej.

śr. ocena 0 / głosów 0