Zasady transportu ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy – nazywany inaczej transportem ponadnormatywnym (nienormatywnym) – to typ transportu polegający na przewozie ładunków, które swoją masą i/lub wymiarami wykraczają poza dopuszczalne normy poruszania się po drogach.

Transport ponadgabarytowy, znaczy jaki?

Nie każdy przewóz dużego i ciężkiego ładunku należy rozpatrywać w kategoriach przewozu ponadgabarytowego. Polskie przepisy bardzo precyzyjne określają tę kwestię, a dokładne wytyczne znajdziemy w Prawie o ruchu drogowym. Według nich, transport ponadnormatywny występuje tylko wtedy, gdy zestaw pojazdów transportowych przekracza długość 16,5 metra, szerokość 2,5 metrów oraz wysokość 4 metrów. Transport tego typu ma też miejsce w sytuacji, gdy ciężar ładunku posiada masę powyżej 42 ton.

Kto może świadczyć usługi transportu ponadnormatywnego?

Transport ponadnormatywny wymaga niezbędnych zezwoleń oraz odpowiedniego zaplecza pojazdów z naczepami i rampami najazdowymi. Ogrom przygotowań, procedur i kwalifikacji przewozowych powoduje, że usługę tego typu mogą świadczyć wyłącznie najlepsi spedytorzy. Za dobry przykład służy firma transportowa Geo-Trans z podwarszawskich Łomianek, dysponująca wykwalifikowaną kadrą kierowców z wieloletnim doświadczeniem i bezwypadkową jazdą. Z ofertą firmy można zapoznać się na jej stronie internetowej.

Przygotowanie do transportu ponadgabarytowego

Z uwagi na specyfikę przewożonych ładunków, transport ponadgabarytowy trzeba dokładnie zaplanować. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie trasy przejazdu. Dzięki temu unikniemy opóźnień wynikłych z ograniczeń ruchu czy występowania przeszkód infrastrukturalnych (niskie mosty, tunele itd.). Niezbędne jest także zabezpieczenie towaru przy pomocy uchwytów i mocowań. Elementy wystające poza pojazd należy oznaczyć. Niektóre naczepy są wyposażone w otwory dostosowane do przewozu konkretnego rodzaju rzeczy. Ładowność naczep powinna być natomiast dopasowana do masy przewożonego towaru.

Postaw na profesjonalizm

Jak widać, transport ponadnormatywny to bardzo trudne przedsięwzięcie, wymagające wyjątkowego wysiłku logistycznego oraz precyzji działania. Aby ładunek dotarł na miejsce bez uszkodzeń i o czasie, spełnionych musi zostać szereg szczegółowych warunków. Szukając firmy transportowej koniecznie zwróć uwagę na jej dotychczasowy dorobek i pozycję w branży. Tylko wiarygodny przewoźnik zatroszczy się o Twój ładunek w należyty sposób. Przezorny zawsze ubezpieczony!

śr. ocena 5 / głosów 3