Zasady obsługi kotła c.o.

Kotły c.o. (centralnego ogrzewania), zwłaszcza na węgiel i drewno wciąż cieszą się sporą popularnością. Tymczasem często informacje udzielane przez ich sprzedawców są bardzo skąpe. W praktyce natomiast warto co nieco wiedzieć na temat obsługi kotłów jeszcze przed wybraniem odpowiedniego modelu. Jakie są zatem podstawowe zasady obsługi kotła c.o.?

Kotły c.o. na paliwa stałe

Kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe produkowane są na ogół ze stali, nieco rzadziej z żeliwa. Te pierwsze są lżejsze i bardziej wytrzymałe. W przypadku przepalenia elementu żeliwnego trzeba się liczyć z koniecznością jego wymiany. Do pieców z korpusem żeliwnym polecane jest paliwo wysokiej klasy, które nie zawiera dużo popiołu, np. koks. W kotłach stalowych można z kolei efektywnie spalać nawet gorsze gatunki paliw. W razie korozji elementy stalowe można naprawić, spawając je. Wyróżnia się przy tym kotły ze spalaniem górnym, ze spalaniem dolnym oraz modele, które łączą te dwa sposoby. Wiele modeli możemy znaleźć w ofercie wyspecjalizowanych firm, takich jak sklep internetowy 499.pl.

Kiedy należy uzupełnić paliwo w kotłach c.o.?

Użytkownicy kotłów c.o. na paliwa stałe muszą przede wszystkim regularnie uzupełniać w nich paliwo. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy na dobę. Sporo w tym przypadku zależy od rodzaju i jakości wykorzystywanego paliwa. W kotłach opalanych drewnem, paliwo należy uzupełniać nawet co 3-4 godziny. Coraz częściej z pomocą przychodzą na szczęście automatyczne podajniki paliwa. Dzięki nim czas między kolejnymi załadunkami węgla czy drewna wydłuża się nawet do kilku dni. W kotłach z podajnikiem pali się ekogroszkiem, miałem węglowym bądź peletami ze sprasowanych wiórów drzewnych i trocin.

Kotły retortowe i kotły na pelety

Ciekawym rozwiązaniem są poza tym kotły retortowe połączone z zasobnikiem na paliwo i podajnikiem paliwa. Posiadają one palenisko bezrusztowe, w którym system dozuje spalaną porcję paliwa, tak aby kocioł zapewniał w pomieszczeniu określoną temperaturę. Wyróżnia się też kotły z podajnikiem tłokowym, które służą do spalania nie ekogroszku, ale miału węglowego, a więc paliwa o mniejszych cząsteczkach. W tym przypadku paliwo nie jest już dostarczane płynnie, ale jest wpychane porcjami przez tłok do komory spalania. Dość popularne są także kotły na pelety. Pelety są granulowanymi odpadami drzewnymi zaliczanymi do paliw ekologicznych. Tego typu piece mają automatyczne zapalniki elektryczne oraz instalacje do dozowania paliwa transportowanego systemami ślimakowymi nawet ze znacznej odległości.

śr. ocena 5 / głosów 5