odkurzacz-basenowy

Zasady działania odkurzaczy basenowych

Odkurzacze basenowe są niezbędne do usuwania wszelkich nieczystości zalegających w basenie. Dzięki nim nie jest konieczne ciągłe spuszczanie wody z basenu w celu oczyszczenia dna i ścian niecki. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale również obniżamy rachunki za wodę. Jak dokładnie działają odkurzacze basenowe i dlaczego jest to bardzo dobra alternatywa dla spuszczania wody? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Idealny do czyszczenia dna i ścian basenu

Kąpiel w basenie powinna być dla nas przyjemnością. Aby tak się stało, musi on być bezpieczny i czysty. Nikt bowiem nie chciałby zanurzyć się w basenie z zanieczyszczoną wodą, zarośniętym glonami i z pływającymi na powierzchni odpadkami. Warto zaopatrzyć się w urządzenie do chlorowania wody lub ozonator, siatki na teleskopowych wysięgnikach, którymi można z łatwością wyciągnąć pływające zanieczyszczenia, a także w pompę wody tłoczącą wodę z basenu i przepuszczającą ją przez specjalny filtr. Sprzęty te nie wystarczą jednak do całkowitego wyczyszczenia dna oraz ścian basenu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi odkurzacz basenowy.

W jaki sposób działa odkurzacz basenowy?

Użycie odkurzacza basenowego wymaga pompy basenowej. Jeżeli jest to starsza wersja, posiada ona filtry kartuszowe, które zwykle domagają się częstej wymiany. Nowsza jest natomiast wyposażona w filtry piaskowe, które są bardziej wydajne i cechują się większą żywotnością. Po podłączeniu rury ssącej odkurzacza basenowego do węża, który idzie do pompy, można już zasysać wodę przez sprzęt. Wytwarzane w tym procesie ciśnienie wprawia w ruch szczotki i kółka odkurzacza, co sprawia, że może on poruszać się z łatwością po dnie basenu. Zebrane w tym czasie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika w odkurzaczu bądź są właśnie filtrowane przez pompę basenową, która posiada filtr kartuszowy lub piaskowy.

Rodzaje odkurzaczy basenowych

W zależności od wielkości niecki w basenie oraz stopnia jej zabrudzenia, można wybrać odpowiedni odkurzacz basenowy. W naszym sklepie dostępne są odkurzacze ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne, z dodatkowymi akcesoriami i końcówkami. Odkurzacze półautomatyczne stosuje się do czyszczenia dna oraz ścian w mniejszych przydomowych basenach. Nie wymagają one do użytkowania specjalistycznych narzędzi ani przeróbek instalacji basenu, a przy tym charakteryzują się wysoką wytrzymałością chemiczną i dużą odpornością na wahania temperatury. Znacznie dokładniejsze i wydajniejsze są jednak odkurzacze automatyczne, które wyposażone są w specjalne filtry oraz szczotki, precyzyjnie czyszczące dno i ściany basenów – wyjaśnia ekspert z firmy AstralPool z Wrocławia, która jest uznanym producentem kompletnego wyposażenia basenowego oraz projektantem i wykonawcą basenów przydomowych i hotelowych.

śr. ocena 5 / głosów 5