Verticale

Żaluzje poziome czy pionowe – które wybrać?

Chcesz mieć pełną kontrolę nad stopniem nasłonecznienia wnętrza? Zamiast zasłon lub rolet zamontuj w oknach żaluzje. Podczas gdy pozostałe rodzaje przesłon okiennych pozwalają zwykle na pełne odsłonięcie lub całkowite zasłonięcie okna, żaluzje dają ci znacznie szerszy zakres możliwości. Nawet zaciągnięte żaluzje możesz uchylić tak, by do pomieszczenia trafiało choć trochę światła lub by móc dyskretnie zerkać na zewnątrz.

Spośród wszystkich rodzajów przesłon okiennych żaluzje wyróżniają się wyjątkowo skomplikowanym mechanizmem. To właśnie dzięki niemu możliwa jest tak precyzyjna regulacja ich ustawienia. Co ciekawe, konstrukcja zbudowana z wielu elementów nie utrudnia użytkowania. Obsługa nowoczesnych żaluzji nie nastręcza najmniejszych problemów. Trudności może natomiast przysporzyć wybór odpowiedniego rodzaju żaluzji. Kiedy zdecydować się na tradycyjne żaluzje poziome, a kiedy na verticale?

Dyskretne i wygodne żaluzje poziome

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem do prywatnych domów i mieszkań niezmiennie pozostają żaluzje poziome. Obecnie wykonywane są z różnych materiałów. Obok klasycznych listewek aluminiowych pojawiają się też żaluzje z lamelami drewnianymi. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się w kuchniach, łazienkach czy innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ponieważ są bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Z kolei drewniane żaluzje zachwycają swoją urodą, dlatego bardzo chętnie wykorzystywane są jako element dekoracyjny w stylowych wnętrzach sypialni czy salonów – opowiada nasz rozmówca z firmy Doran w Poznaniu.

Tradycyjne żaluzje poziome montowane są w świetle okna, czyli przesłaniają wyłącznie szybę. To ważna zaleta w sytuacji, gdy urządzamy małe pomieszczenie i chcemy optymalnie zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nawet gdy zasłaniamy okno, mamy dostęp do parapetu. Dużą zaletą żaluzji poziomych jest też bardzo prosta obsługa.

Verticale, czyli mechaniczne zasłony

Żaluzje pionowe, czyli verticale, obsługiwane są przez podobny mechanizm, jednak przesuwają się nie w dół i w górę, ale na boki. W przeciwieństwie do żaluzji poziomych verticale osłaniają całą wnękę okienną, a często nawet całą ścianę, w związku z czym wymagają sporo miejsca. Szerokie listwy mogą sięgać od sufitu aż do ziemi. Taki sposób zasłaniania okna przypomina więc bardziej tradycyjne zasłony. Różnica polega na znacznie szerszym zakresie regulacji, dzięki mechanizmowi sterowania położeniem lameli. Żaluzje pionowe najczęściej spotykamy w pomieszczeniach biurowych, gdzie rozległe przeszklenia wymagają stosowania tak dużych osłon. Sprawdzają się jednak również we wnętrzach prywatnych, zwłaszcza tych urządzonych w stylu nowoczesnym.

śr. ocena 0 / głosów 0