Zalety wymiany wkładki a nie całego zamka w drzwiach

Zacięty lub uszkodzony zamek czy zgubiony klucz to jedne z wielu sytuacji, w których rozważamy wymianę zamka w drzwiach. Istnieje jednak dobra alternatywa, a mianowicie wymiana samej wkładki zamka, a nie całego mechanizmu. Na czym polega to rozwiązanie, kiedy można się na nie zdecydować i jakie ma zalety?

Jeśli otwierając drzwi posługujemy się kluczem płaskim, oznacza to, że w zamku znajduje się specjalna wkładka bębenkowa. Jest to część wymienna, którą można usuwać i naprawiać niezależnie od całego mechanizmu. W praktyce oznacza to, że w przypadku uszkodzenia zamka, np. poprzez gwałtowne trzaskanie czy szarpanie drzwiami z wysuniętą blokadą lub w sytuacji zgubienia lub kradzieży klucza, nie musimy decydować się na wymianę całego zamka, a po prostu założyć nową wkładkę. Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Dobra cena

Wymiana całego zamka w drzwiach wejściowych jest o wiele bardziej kosztowna niż wymiana wkładki. Nieraz można nawet samodzielnie rozwiązać ten problem, jednak zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty. Wystarczy przyjrzeć się cenom samych zamków, które oscylują nawet w granicach tysiąca złotych. Dla porównania, koszt samej wkładki wynosi od ok. 70 do kilkuset złotych. Na wymianie wkładki zawsze zaoszczędzimy.

Prosty montaż

Wymiana wkładki jest nie tylko tańsza, ale też prostsza, a więc szybsza od wymiany całego zamka. Wystarczy jedynie odkręcić śruby mocujące szyld i wkładkę, po czym wyjąć ją z zamka. Następnie wkładamy w to samo miejsce naprawioną lub nową wkładkę, przykręcamy śruby i zakładamy szyld. Demontaż i wymiana zamka to zadanie dużo bardziej skomplikowane, wymagające precyzji oraz dobrej znajomości różnych typów mechanizmów: inaczej wymienia się stare, a inaczej nowe zamki. Jeśli nie mamy doświadczenia ślusarskiego, lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalisty – tu wymiana wkładki będzie błyskawiczna.

Co jeszcze?

Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie wkładki w zamku?

Na to pytanie odpowiada specjalista z ABC Zabezpieczeń – Pogotowia Zamkowego w Poznaniu: Na wymianie wkładki możemy oszczędzić czas i pieniądze. Wkładki do tradycyjnych typów zamków nie są kosztowne, a ich wymiana też nie nastręcza trudności. Należy pamiętać, by zachować starą, nawet uszkodzoną wkładkę, gdyż na tej podstawie najłatwiej dopasować nową, która powinna mieć rozmiary identyczne do starego mechanizmu. Wymiana będzie jeszcze szybsza, jeśli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest wkładka z zamiennym kodem lub wkładka elektroniczna. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze możemy wymienić samą wkładkę. Czasem nie pozwala na to konstrukcja zamka, a czasem uszkodzenie jest tak poważne, że wymagana jest wymiana całego zamka. Ocenę sytuacji i naprawę najlepiej powierzyć doświadczonemu ślusarzowi, a jeśli zależy nam na czasie – firmie oferującej awaryjne otwieranie drzwi i wymianę zamków.

śr. ocena 5 / głosów 4