kable-kolorowe

Zalety urządzeń do owijania wiązek kablowych

Wiązki kablowe nie powinni być używane bez odpowiedniego owinięcia czy oplotu. Brak takiego zabezpieczenia zdecydowanie zmniejsza ich wytrzymałość. Ma to także wpływ na bezpieczeństwo – nieoplecione kable mogą łatwiej wywołać zwarcie. Na rynku dostępne są specjalne urządzenia, które pozwalają wygodnie, na różne sposoby, owijać wiązki kablowe. Jakie są ich zalety? Jakie rozwiązanie sprawdza się najlepiej? Dlaczego warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia? Sprawdź!

Owijanie kabli od ręki

Jednym z ciekawych rozwiązań, są urządzenia ręczne, które pozwalają na ciągłe owijanie wiązki kablowej. Takie urządzenia są lekki i ergonomiczne. Działają automatycznie, a ze względu na to, że pracę wykonujemy ręcznie – po prostu trzymając urządzenie na wiązce kablowej, którą owijamy – możemy ten sposób owinąć nawet skomplikowane wiązki kablowe np. na tablicach montażowych. Takie urządzenie zupełnie nam wystarczy, o ile nie zajmujemy się produkcją kabli na skalę przemysłową. Zajdziemy je w ofercie firmy Wojtap. Za tym rozwiązaniem przemawia także jego cena – możemy kupić takie ręczne urządzenie do owijania wiązek kablowych już za ok. 10 tys. zł netto.

Profesjonalne owijanie na większą skalę

Jeśli zależy nam na tym, by urządzenie owijało kable bez naszej pomocy, również najdziemy dla siebie coś dla siebie. Służą do tego specjalne owijarki, takie jak OndaTaper (również dostępna w ofercie wspomnianej wyżej firmy). Takie urządzenie może pracować z różną prędkością. Ma możliwość przetwarzania różnego rodzaju materiałów. Obsługuje też dwie taśmy do owijania. Możemy wykorzystywać taśmy o różnej szerokości – od 9 do nawet 25 mm. Średnica wiązek owijanych przewodów może wynosić maksymalnie 30 mm, a prędkość owijania przewodów jest regulowana. Zastosowań tego urządzenia może być bardzo wiele – jest ono na pewno bardziej wszechstronne od ręcznych owijarek, trzeba jednak też wydać na nie około 3 razy więcej. Jeśli jednak zależy nam na jeszcze bardziej zaawansowanym urządzeniu do owijania wiązek kablowych, powinniśmy zdecydować się na specjalną maszynę, która nie wymaga ręcznej obsługi. Dostępne są urządzenia, które po prostu programujemy tak, by owijały wiązki kablowe zgodnie z naszymi instrukcjami. Nie wymagają one żadnej dodatkowej regulacji ręcznej. Takie maszyny pracują bardzo szybko. Można dzięki nim owijać bardzo duże ilości wiązek kablowych o różnej średnicy. To już urządzenie profesjonalne, którego cena przekracza 100 tys. zł – jeśli jednak owijamy wiązki kablowe w dużych ilościach, będzie to dobra inwestycja.

śr. ocena 5 / głosów 5