Zalety transportu morskiego

Transport lotniczy jest znacznie szybszy, lądem można zaś dotrzeć do miejsc niedostępnych ani dla statku, ani dla samolotu. Mimo to większość towarów w obrocie światowym przemieszcza się drogą morską – od żywności, przez elektronikę, po samochody. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej postaramy się przedstawić zalety transportu morskiego, które o tym decydują.

Cena

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na częstotliwość wyboru statku jako środka transportu są niskie koszty – nieporównywalnie wręcz niższe niż w przypadku jakiegokolwiek innego sposobu przewozu towarów. Podczas przewozu bardzo dużych ilości danego produktu koszty te bywają wręcz pomijalne, gdy wziąć pod uwagę cały proces produkcji i dystrybucji. O ile więc dostawa nie musi zostać przeprowadzona z dnia na dzień, to właśnie statek jest optymalną cenowo opcją.

Ładowność

To, że przewóz nim towarów jest taki tani, wynika po części też z innych zalet transportu morskiego. Wśród nich koniecznie należy wymienić bardzo dużą ładowność statków, które mieszczą dzięki temu wiele różnych rodzajów ładunku, transportowanych na zlecenie wielu różnych przedsiębiorstw i osób. Koszt wyprawienia takiego statku w podróż rozkłada się w pewnym stopniu na nie wszystkie, dzięki czemu każdy zleceniodawca płaci relatywnie niewiele.

Uniwersalność

Duża ładowność umożliwia też transport przedmiotów o wadze i gabarytach, które nie pozwalają na jakikolwiek inny sposób przewozu. Ładunek często można teoretycznie podzielić też na mniejsze partie, np. aby móc skorzystać z transportu lądowego, zazwyczaj jednak jest to cokolwiek nieopłacalne. Tak więc transport morski sprawdza się też idealnie w przypadku towarów przemieszczanych w masowych ilościach.

Bezpieczeństwo

Warto przy tym podkreślić, że jest to też jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przewożonych produktów.

Jakiś czas temu pewnym ryzykiem obarczony był transport przedmiotów wrażliwych na wilgoć, obecnie jednak do dyspozycji jest cała gama nowoczesnych kontenerów, w których przewozić można statkami praktycznie każdy rodzaj towaru – mówi specjalista z zajmującej się spedycją międzynarodową firmy Okmarit.

Zasięg

Ostatnią zaletą transportu morskiego, o której nie wolno zapomnieć, jest jego bardzo daleki zasięg, mimo pewnego ograniczenia związanego z liczbą portów będących w stanie przyjmować określone rodzaje statków. Istnieją też jednak takie miejsca, do których po prostu nie da się dotrzeć w inny sposób. Mowa tu chociażby o wyspach, do których siłą rzeczy nie prowadzi żadna droga, a na których zarazem nie ma warunków do zbudowania jakiegokolwiek portu lotniczego.

śr. ocena 5 / głosów 3